O spolku

Proč Cesta Česka?

Každá cesta má svůj počátek, někudy vede, někam míří a někde končí. Každý máme svou cestu, svůj osud, svůj způsob jednání, svou povahu, své touhy a svůj záměr. To platí nejen o jednotlivcích, ale o celých společnostech a národech. Jste na stránkách Cesty Česka, což napovídá, že nás (a nejspíše i vás) zajímá cesta Česka a české společnosti. Zajímají nás počátky a průběh české historie, ale také současnost a budoucnost, tedy kam naše cesta míří, kudy vede a jak se my sami můžeme podílet na určení jejího směru a cíle.

Kdo jsme?

Jsme skupina přátel, kteří se rozhodli společně na tuto cestu vydat, objevovat ji a třeba prošlapat i nějakou novou. Základ vidíme především v individuální práci na sobě a v návratu k vlastním kořenům, tradici a hodnotám, jako jsou láska k domovu, soudržnost, spolupráce, srdečnost nebo pracovitost. Právě proto připisujeme důležitost poznávání sebe sama, které je klíčem k rozvoji celé společnosti, a bez něhož by naše cesta byla zbytečně trnitá.

Co děláme?

K cestě neodmyslitelně patří putování a poutě. Tím spíše u nás v Česku, kde máme k turistice a přírodě tak blízko. Ale kdo dnes ví, jak vypadala taková tradiční pouť? Pouť Českého Anděla na Říp je prvním z našich tří stěžejních projektů, který propojuje duchovní i světskou tvář poutě, protože obojího je nám, lidem, třeba. Do budoucna plánujeme poutě na další místa spojená s českou historií.

Aby měla cesta pokračování, je třeba na ní vzít i naši mladou generaci. Druhý z projektů, Český rytíř, se proto soustřeďuje na práci s dětmi a mládeží. Kdo z chlapců by nechtěl být rytířem a kdo z děvčat pravou dámou? Tyto ideály přežívají po staletí a ne náhodou. Objevujeme proto s chlapci a s dívkami, co v dnešní době znamená být rytířem či dámou, a to na letních táborech a na výpravách během školního roku.

A do třetice všeho dobrého.  Při pravidelných pátečních historických přednáškách se my, dospělí, vracíme „do školních lavic“, abychom se vydali na cestu do české historie a poznali, co se od našich předků můžeme naučit.