Novinky

tema/pout-ceskeho-andela
pout-ceskeho-andela-2018
25.4.2018

19. května 2018 – Ctiněves

www.cestaceska.cz

 

Program:

 

  • Lípa a parčík u železniční zastávky: 10.00–10.20 h

slavnostní zahájení a odhalení prvních dvou kamenných zastavení

 

  • Ze Ctiněvsi na Říp a zpět: odchod v 10.20 h

pouť v tichosti a rozjímání

možnost návštěvy místního kostela

 

  • Náves: 13.00–18.30 h

odpolední doprovodný program

živý hudební doprovod

tvořivé dílny pro děti i dospělé

ukázky lidových řemesel

Kočovné divadlo Rózy Blechové (15.30 a 16.30 h)

ukázka lovecké kynologie

občerstvení a ochutnávka Podřipského piva

 

  • Restaurace U praotce Čecha: 19.00–24.00 h

taneční zábava s živou hudbou

k tanci i poslechu hraje kapela Neonband (vstupné 100 Kč)

první vytočený sud zdarma, tombola 

pout-ceskeho-andela-2018
tema/pout-ceskeho-andela
brigada-rip-ctineves-uklid-pout-ceskeho-andel
18.4.2018

V neděli 15. dubna proběhla brigáda ve stylu akce Z, a to ve Ctiněvsi u pramene a rybníčku Hamlouf, kudy vede, kromě červené turistické trasy na Říp, také tras Poutě Českého Anděla. Dobrovolníci předvedli heroický výkon (pročistili údolíčko s mokřady, zvelebili studánku a vodní cestu k ní). Údolíčko tvoří bývalý dobývací prostor, kde se ještě na začátku 20. století těžil ručně kámen. Dobrovolníci vyčistili od šípků, trnkového křoví a náletů místo, které podle pana starosty nebylo upravováno minimálně 50 let. Okolo Hamloufu tak vznikl krásný velký vzdušný prostor, jako stvořený k odpočinku znavených poutníků.

 

Večer se na místo zašel podívat pan starosta s rodinou a nevěřil svým očím, co se za celý den stihlo.

Moc děkujeme všem silným a houževnatým dobrovolníkům a především dobrovolnicím a čtyřem dobrovolničatům za pomoc při přípravě místa, kde snad v budoucnu bude stát jedno ze sedmi kamenných zastavení, která zde plánujeme zasadit. Děkujeme také Lukáši Gabrielovi za odborný dohled nad pracemi a jeho firmě Gabriel (www.gabriel.cz) za poskytnutí materiálu a nářadí, což celou brigádu obrovsky usnadnilo, ne-li přímo umožnilo.

 

Akce byla tak úspěšná, že už přemýšlíme o další :-). Ale to zase až za rok. Podívejte se alespoň na fotogalerii z akce ZDE

  

uklid-hamlouf-rip-cesta-ceskauklid-hamlouf-rip-cesta-ceskauklid-hamlouf-rip-cesta-ceskauklid-hamlouf-rip-cesta-ceskauklid-hamlouf-rip-cesta-ceska
cesky-rytir
cesta-ceska-tabor-rytir-a-dama
24.4.2018
TÁBOR ČESKÝ RYTÍŘ PRO DĚTI

 

Milí rodičové,

letos připravujeme pro vaše děti již třetí tábor Český Rytíř, díky kterému se jeho účastníci opět ponoří do světa chrabrých rytířů a spanilých dam. Naše heslo je jako vždy „všestrannost“.

 

Hrajeme si společně

Tábor bude tematicky volně navazovat na oba předchozí, ale ten letošní bude navíc obohacen o novou koncepci provázenou divadelními prvky. Všichni dohromady, děti i vedoucí, se ocitneme na středověkém hradě v roli, kterou si každý sám zvolí. Někdo se na dva týdny stane udatným rytířem, někdo statečným obráncem hradu, skvělým kuchařem či kuchařkou, svědomitou léčitelkou či odvážnou průzkumnicí.

Děti budou rozvíjet svou zručnost při tvořivých aktivitách. Vytvoříme s dětmi tak společný příběh, jehož průběh a rozuzlení bude záviset na nás všech. Společný čas dospělých a dětí se tak stane živým jevištěm naslouchání, učení se, hraní a dorozumívání.

Budeme společně tvořit, hrát (si) a komunikovat v týmu, respektovat jeden druhého a podporovat své přirozené talenty.

 

Ve zdravém těle zdravý duch

Na děti nečeká žádný kurz pro začínající youtubery ani denní „paření“ na chytrých telefonech. Chlapci i děvčata budou na táboře rozvíjet obratnost i tělesnou zdatnost, naučí se základům sebeobrany a vyzkouší si svůj talent v různých sportovních a pohybových hrách s prvky atletiky či gymnastiky...

 

Více se dozvíte pod logem Český Rytíř, kapitola Tábor Český Rytíř zde

 

tabor_cesky_rytir
cesky-rytir
kourim-vylet-deti-cesta-ceska-povesti-ceske-cesky-rytir
15.5.2018

Byli jste někdy v Kouřimi? Pokud ne, tak rozhodně doporučujeme k návštěvě. Budete velmi překvapeni, jak krásné a zajímavé město to je. My jsme do Kouřimi vyjeli 28. dubna na jeden z pravidelných jednodenních výletů, které během roku podnikáme s dětmi, z nichž některé s námi jezdí na tábory.

 

A protože na minulém táboře jsme žili inspirováni Starými pověstmi českými a již tuto sobotu, 19. května 2018 nás čeká výstup na Říp, chtěli jsme zjistit, kam že to dorazil bratr praotce Čecha, Lech, a odkud mu dával kouřem znamení, že je v pořádku.Do Kouřimi jsme jeli vlakem, bylo to dobrodružné a zajímavé. Děti musely pro celou skupinu koupit lístky, zorientovat se při přestupu na další vlak, použít znalost etikety při společném cestování, a hlavně měly dostatek času si sdělit vše, co se událo od minulého výletu či tábora.

 

Po vystoupení z vlaku se vedení ujali kluci a podle mapy vedli celou skupinu do centra Kouřimi. Cestou nás čekaly oblíbené knoflíkové otázky. Kdo uhodne otázku, kterou někdo vymyslí, získá knoflík, a kdo jich má nejvíce, toho čeká na závěr překvapení. Děti tuto hru mají moc rády, také rády otázky vymýšlejí.

 

Navštívili jsme kostel sv. Štěpána Prvomučedníka, kde jsme tiše a trpělivě naslouchali výkladu pana Vevery. Kostel byl stavěn postupně ve 3 stavebních slozích a na první pohled je výjimečný výraznou vnitřní barevnou výmalbou. Mimochodem, věděli jste, že gotická klenba má připomínat spletené modlící se ruce? V kostele jsme si ještě prohlédli kryptu sv. Kateřiny. Uprostřed stojící sloup připomínající strom podpírá strop s více jak pět set let starými malbami andělů se středověkými hudebními nástroji. Toto vše dělá klenbu jedinečnou a prý jedinou takovou na celé kontinentální Evropě. Nakonec nás pan průvodce nechal vyzkoušet sedilia, v nichž sedávali kněží a zpívali chorály. Návštěva kostela tak skončila společným zpěvem a kostel se rozezvučel úžasným Skákal pes přes oves  :-). Důstojnost místa naštěstí zachránil pan průvodce ukázkou opravdového chorálu.

 

Hned poté bylo třeba zvítězit nad strachem z výšek, protože nás čekalo vystoupání na místní zvonici. Většina dětí vystoupala až do nejvyššího patra zvonice, kde je čekalo překvapení - zvony zavěšené vzhůru nohama, srdcem nahoru. Takovou raritou se u nás může pochlubit pouze Kouřim a Rovensko pod Troskami. Do pohybu se dostávají šlapáním na pedály. Na místní zvony Štěpána a Marii se zvoní při městských slavnostech. Určitě si je přijeďte poslechnout, třeba na Vánoce nebo Velikonoce. Je to zážitek.

 

Odpoledne nás čekal velice zábavný výlet do míst, kde bývalo staré slovanské hradiště. Děti byly rozděleny do dvou skupin. Nejprve vymýšlely a schovávaly úkoly pro druhou skupinu a pak na oplátku musely hledat a plnit úkoly, které pro ně vytvořila první skupina. K tomu bylo zapotřebí nápaditosti a vynalézavosti, ale i trpělivosti a odvahy. A co si děti na sebe vymyslely? Např. rozšifrovat vzkaz, utrhnout 20 pampelišek na místě, kde jich moc nebylo, oběhnout patnáctkrát Lechův kámen nebo utrhnout kopřivu holou rukou. Děti v týmech vše tvořily samostatně a bez dospělých.

 

Večer jsme se plni dojmů, zbaveni strachu z výšek a bohatší o nové kamarády, šťastně vrátili do Prahy, kde na děti čekali zvědaví rodiče. Děti jim pak cestou domů určitě sdělovaly své zážitky.

A co nás čeká v nejbližší době? Pouť na Říp v pohádkovém stylu a hlavně srpnový tábor, kde budou noví i staří kamarádi, spousta tvoření, pohybu, výletů a hlavně radosti.

 

cesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesti
Přihlásit se k odběru Novinky