Svátky

Svátky

svátek slaví Pravoslav

 

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Pravoslav má slovanský původ. Jak napovídá samotné znění jména, jedná se o složeninu slov „právo” a „slavit”. Jeho významem tak je „slavící právo”, „slavný právem”, „slavný spravedlností” nebo „muž oslavující spravedlnost”.

 

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Pravoslav má i ženský protějšek ve jménu Pravoslava. Variacemi jména jsou také Prvoslav („první slavný”), Pravomil („právo milující”) nebo Pravdomil („pravdu milující”). Latinskou mutací jména je Justýn nebo Justus. Domáckými podobami jména jsou Pravoslávek, Slávek, Sláva, Sláveček, Práva, Právek aj.

 

 

Světový den manželství

Světový den manželství nemá pevně stanovený datum, připadá vždy na druhou neděli v únoru. Tento den se stal světovým symbolem pro manželství, které je po léta osvědčeným vztahem mezi mužem a ženou, zároveň oficiálním svazkem tento vztah upevňujícím. Pojem manželství má v různých kulturách různý význam, ale pro všechny kultury platí, že právě manželství je ekonomicky, sociálně, právně i nábožensky uznáváno jako základní společenská instituce pro výchovu dětí.

 

Zdroj: http://svatky.centrum.cz/2015/leden/12