Svátky

Svátky

svátek slaví Sáva

 

Původ a význam jména

Sáva je mužským křestním jménem, které má původ až v hebrejštině. Významem tohoto jména je „stařec” nebo „děd” z hebrejského slova „sába”, „sabbas”. Jméno se vykládá i jako „původem ze Sáby”, „přicházející ze Sáby” (tedy z Jemenu).

 

Charakteristika

S muži jménem Sáva se setkáváme opravdu jenom ojediněle. Když už takového muže potkáme, měl by v sobě mít stařeckou moudrost, spojenou s prastarou hebrejskou tradicí.

 

Odvozeniny a varianty

Variantou jména Sáva je i další mužské jméno Sába. Cizojazyčnými verzemi jména jsou vedle podoby Sáva (čeština, slovenština) také zkrácená verze Sava (srbština, bulharština), Savva (ruština), Saba, Sabba (italština), Sabbas (polština) nebo Sabás (španělština).

 

 

Světový den diabetiků

Světový den diabetiků připadl na den narození kanadského lékaře roku 1891 Frederika Bantinga, který se zasloužil vynalezením léku proti cukrovce – inzulínu. Cukrovka či Diabetes je vážné onemocnění, při kterém se musí dodržovat správná životospráva a samozřejmě myslet na pravidelné dávky inzulínu. V nejhorších případech při této nemoci může dojít ke ztrátě zraku popř. k amputaci končetiny. Cukrovka je v některých případech dědičná, ovšem velká část populace, která trpí tímto onemocněním, jej má způsobené svým životním stylem a hlavně obezitou a v tomto případě se i s cukrovou dá poměrně úspěšně bojovat.

 

Den bez aut

Tak jako týden mobility má poukázat na jiné možné dopravní prostředky tak i Den bez aut poukazuje na různé druhy dopravy, jako je například kolo, městskou hromadnou dopravu, která přepraví více cestující než automobil, kde lidé jezdí individuálně. V některých městech jsou autobusy poháněny zemním plynem, tudíž jsou šetrné k životnímu prostředí.

 

Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/sava-318