Kalendář

vepište název města
Např. 06/21/2018
vyberte téma
ČER
1
Přemyslovští králové ve světle stého výročí obnovení české státnosti – 2. část
17:30 – 20:00
Centrum Zahradní město 50+, Ostružinová 3, Praha 1

 

Téma:

Přemyslovští králové ve světle stého výročí obnovení české státnosti – 2. část

 

Přednášející:

Milan Jelínek – (pan Jelínek se narodil v roce 1947 v Praze, studoval historii, filozofii a politické vědy. Dlouhodobě pobýval v USA a v bývalém Sovětském svazu. Navštívil řadu zemí na čtyřech kontinentech. Byl novinářem, publicistou a vedoucím pracovníkem.)

 

Vstupné: 50 Kč

 

Poznámka:

Setkání je otevřené i dalším posluchačům, všem, kteří se o naši zemi a její historii zajímají. Přiveďte s sebou i své potomky. Přednáška bude probíhat formou výkladu, dotazů i diskuze. Své dotazy můžete posílat i předem na níže uvedený kontakt.

 

Kontakt:

Svou účast potvrďte předem na e-mail: marketa.hrda@cestaceska.cz (prosíme pouze svou účast), jelikož kapacita sálu je omezena!

 

Kudy k nám:

Centrum Zahradní město 50+, Ostružinová 3, Praha 1

 

premyslovci_kralove
SRP
5-19
Tábor Český Rytíř 2018
hodina bude upřesněna
Hradce u Českých Budějovic

 

Milí rodičové,

letos připravujeme pro vaše děti již třetí tábor Český Rytíř, díky kterému se jeho účastníci opět ponoří do světa chrabrých rytířů a spanilých dam. Naše heslo je jako vždy „všestrannost“.

 

Hrajeme si společně

Tábor bude tematicky volně navazovat na oba předchozí, ale ten letošní bude navíc obohacen o novou koncepci provázenou divadelními prvky. Všichni dohromady, děti i vedoucí, se ocitneme na středověkém hradě v roli, kterou si každý sám zvolí. Někdo se na dva týdny stane udatným rytířem, někdo statečným obráncem hradu, skvělým kuchařem či kuchařkou, svědomitou léčitelkou či odvážnou průzkumnicí.

Děti budou rozvíjet svou zručnost při tvořivých aktivitách. Vytvoříme s dětmi tak společný příběh, jehož průběh a rozuzlení bude záviset na nás všech. Společný čas dospělých a dětí se tak stane živým jevištěm naslouchání, učení se, hraní a dorozumívání.

Budeme společně tvořit, hrát (si) a komunikovat v týmu, respektovat jeden druhého a podporovat své přirozené talenty.

 

Ve zdravém těle zdravý duch

Na děti nečeká žádný kurz pro začínající youtubery ani denní „paření“ na chytrých telefonech. Chlapci i děvčata budou na táboře rozvíjet obratnost i tělesnou zdatnost, naučí se základům sebeobrany a vyzkouší si svůj talent v různých sportovních a pohybových hrách s prvky atletiky či gymnastiky.

Děti díky sportu a pohybu poznají, co znamená táhnout za jeden provaz a nic nevzdávat, upevní si vzájemné kamarádství, odnesou si domů lepší fyzickou kondici a porozumí principům fair play.

 

Poznáváme naši zemi a historii

Kdo nezná vlastní dějiny, nemůže správně tvořit svou budoucnost. Děti jsou naše budoucnost a budoucnost bude taková, jaké budou naše děti. Proto se děti hravou formou na táboře seznámí s některými událostmi českých dějin i s významem tradice v moderním životě.

Společné dobrodružství prožijeme v kouzelné krajině jižních Čech, malebné oblasti hvozdů, luk a polí na okraji CHKO Blanský les. Na děti čekají poznávací výlety po okolí i návštěvy zajímavých památek.

 

Milujeme přírodu

Budeme poznávat přírodu, její krásu i význam. Děti uvidí, že vše je v přírodě propojeno, vše má své místo a svůj řád. Budeme se učit dovednostem přežití v přírodě a dovednostem pravého táborníka či tábornice.

V přírodě budeme poznávat stromy, zvířata a také bylinky. Vysvětlíme si, které a jak se používají v léčitelství. Děti se v přírodě budou učit samostatnosti, odvaze a statečnosti.

 

Vaše Cesta Česka

 

Na naše táborové vedoucí a další členy týmu se můžete podívat ZDE

Pokud chcete, aby vaše děti byly opět nebo poprvé součástí tohoto dobrodružství – zavolejte nám nebo vyplňte přihlášku ke stažení:

 

ŘÍJ
6
Dětský den s vílou Izerínou na Jizerce
10:00–21:00
osada Jizerka v Jizerských horách6. října 2018 Jizerka, Sklárna, 8. ročník

10.00–16.00 h – hlavní program

16.45–21.00 h – přednášky a promítání o Jizerské oblasti tmavé oblohy a pozorování noční oblohy dalekohledyPopis:

 

Každé hory mají svého ochránce. Tak nám to nedalo a začali jsme pátrat po tom, koho uctívali v Jizerských horách naši předkové. Jedna pohádková bytost tu je od velmi dávných časů. Je to víla Izerína.

Jmenuje se podle řeky Jizery, která v Jizerských horách pramení a jejíž původní keltský název „Isar“ – „Iser“ vysvětluje, jak ke jménu víla přišla. Pověst o křehké víle byla napsána již mnoha spisovateli a převyprávěna mnoha pamětníky i poutníky, kteří ji i na vlastní oči spatřili.

Chcete-li ji potkat i vy, musíte se vydat do Jizerských hor. Určitě ji na první pohled poznáte. Ukazuje se však pouze těm, kteří se chovají k našim horám a přírodě laskavě a uctivě.

Víla je bytost, která má spousty práce s ochranou našich hor, s napomínáním neslušných návštěvníků a s dáváním pozor na všechno a na všechny tak, aby bylo vše v souladu s řádem „Matky přírody“.

Rozhodli jsme se, že období rovnodennosti a začínajícího podzimu je tím nejlepším časem, kdy můžeme víle za její celoroční práci a ochranu malou slavností poděkovat, ještě dříve, než usne zimním spánkem zachumlaná pod bílou peřinou.

Takto vznikl dětský den pořádaný ve staré Sklárně na Jizerce, v nejkrásnější a nejvýše položené osadě Jizerských hor, pod horou Bukovec, kde sídlí naše ochránkyně. Letos se návštěvníci mohou těšit již na sedmý ročník Dětského dne na Jizerce (7. října 2017 – hlavní program 10.00–16.00 h, večerní program 16.45–21.00 h), kde proběhne velmi pestrý den ve spolupráci mnoha dobrovolníků, regionálních výrobců, s Turistickým regionem Jizerské hory, s Hotelem Panský dům, s Astronomickým ústavem AV ČR a Klubem astronomů Liberecka – pobočkou České astronomické společnosti, s ČSOP – Muzeem Jizerských hor na Jizerce, Společností pro Jizerské hory, o. p. s., s Domovem Maxov, spolkem Cesta Česka, firmou BusLine, aj.

 

Co jsme pro vás připravili a na co se můžete těšit:

 

 • pamětní listy pro každého
 • setkání s vílou Izerínou
 • celý program zahájíme písničkou o víle Izeríně
 • tvořivé dílny pro celou rodinu ve spolupráci s regionálními výrobci
 • výroba svítilen a uctění živlu Ohně
 • pohádky v podání Kočovného divadla Rózy Blechové (10.30, 12.30 a 15.00 h)
 • zpívání s regionálním hudebníkem Honzou Vopařilem (autorem písně o víle Izeríně)
 • pozorování dalekohledy (přes den Slunce a po setmění noční oblohy) a přednáška o Jizerské oblasti tmavé oblohy ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a Klubem astronomů Liberecka – pobočkou České astronomické společnosti
 • lezecká stěna ve Sklárně zdarma včetně dozoru instruktorů
 • možnost návštěvy jednoho z „Tajemných míst Jizerských hor“ a zahájení putování, www.vilaizerina.cz
 • kyvadlová doprava: 9.00 h od kořenovského nádraží, přes Horní Polubný na Jizerku a zpět do 16.30 h, večerní program: odjezdy autobusů z Jizerky v 16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30 a 21.15 h (podle počasí), jízdné: dospělý 20 Kč, dítě: ↑10 let: 10 Kč, dítě: ↓10 let zdarma)
 • otevřené Muzeum Jizerských hor, od 14.00 h oheň a možnost opékání vlastních vuřtů
 • Ptačí stezka, od Sklárny k domu č. p. 2 a ukázky letu dravců (od cca 11.00 h) – zajišťuje Společnost pro Jizerské hory, o. p. s.

 

Přijďte si s námi užít radostně a bezstarostně krásný podzimní čas a oslavit společně 8. narozeniny Dětského dne s vílou Izerínou na Jizerce.

 

Na vaši návštěvu se těší,

Víla Izerína, z. s.

 

Kontakt:

vila.izerina@seznam.cz, www.facebook.com/VilaIzerina/

Dětský den s vílou Izerínou na Jizerce