Kalendář

vepište název města
Např. 08/22/2018
vyberte téma
ZÁŘ
16
Prvorepublikový den – ochutnejte historii a vydejte se po stopách republiky
10:00–20:00
Zámek Brandýs nad Labem

V neděli 16. 9.  2018 se vydejte po 100pách státních symbolů v rodinné hře zahradami zámku, na nádvoří se zaposlouchejte do rytmů kapel nebo orchestru, nahlédněte do švadlenkovské dílny a módního salónu První republiky - bude i přehlídka!

 

Nechte se vyfotografovat v prvorepublikovém kostýmu, zabředněte do hovorů s T. G. Masarykem, zaposlouchejte se do hlasu Jiřího Lábuse v malém kině "Staletých kořenů" o osobnostech českého národa.

 

Ochutnejte prvorepublikovou gastronomii v zámecké restauraci, zúčastněte se přednášek v divadelním sále. Nechte dětem namalovat lva na obličej, pošlete přátelům pohlednici přímo z akce, shlédněte v plenéru legendu o sv. Václavovi.

 

Zasaďte s námi slavnostně lípu s hudebním doprovodem Bohemia Voice.

 

Akce je podpořena Městem Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Akce není součástí žádné předvolební kampaně a není hrazena z žádných dotačních fondů Evropské unie. Prvorepublikový den vzniká z čirého nadšení. Lidé stojící za touto slavností věnují svůj čas, šikovnost a prostředky bez nároku na honorář. Vstupné je volné. Můžete ale přispět na činnost Ateliéru6smysl a Nadačního fondu Harmonie.

 

Navazující událostí je večerní koncert Sester Havelkových na nádvoří zámku.

 

V divadelním sále si můžete vyslechnout několik přednášek. Bude to místo, kde určitě potkáte T.G. Masaryka. Kdo jiný by s lidmi lépe hovořil, diskutoval nebo jen naslouchal? Nebo Vás zajímá, jak to bylo s volebním právem žen? Pozvánku přijala Petra Mazancová - předsedkyně Učitelské platformy, Jiří Sehnal - ředitel základní školy a podporovatel Feursteinova instrumentálního obohacování, Jindřich Chmelař - předseda spolku Cesta Česka a další. Můžete zde strávit celý den nebo si jen pohlídat přednášku, která Vás zajímá.

 

www.facebook.com/ceskasrdce/

Prvorepublikový den
ŘÍJ
6
Dětský den s vílou Izerínou na Jizerce
10:00–21:00
osada Jizerka v Jizerských horách6. října 2018 Jizerka, Sklárna, 8. ročník

10.00–16.00 h – hlavní program

16.45–21.00 h – přednášky a promítání o Jizerské oblasti tmavé oblohy a pozorování noční oblohy dalekohledyPopis:

 

Každé hory mají svého ochránce. Tak nám to nedalo a začali jsme pátrat po tom, koho uctívali v Jizerských horách naši předkové. Jedna pohádková bytost tu je od velmi dávných časů. Je to víla Izerína.

Jmenuje se podle řeky Jizery, která v Jizerských horách pramení a jejíž původní keltský název „Isar“ – „Iser“ vysvětluje, jak ke jménu víla přišla. Pověst o křehké víle byla napsána již mnoha spisovateli a převyprávěna mnoha pamětníky i poutníky, kteří ji i na vlastní oči spatřili.

Chcete-li ji potkat i vy, musíte se vydat do Jizerských hor. Určitě ji na první pohled poznáte. Ukazuje se však pouze těm, kteří se chovají k našim horám a přírodě laskavě a uctivě.

Víla je bytost, která má spousty práce s ochranou našich hor, s napomínáním neslušných návštěvníků a s dáváním pozor na všechno a na všechny tak, aby bylo vše v souladu s řádem „Matky přírody“.

Rozhodli jsme se, že období rovnodennosti a začínajícího podzimu je tím nejlepším časem, kdy můžeme víle za její celoroční práci a ochranu malou slavností poděkovat, ještě dříve, než usne zimním spánkem zachumlaná pod bílou peřinou.

Takto vznikl dětský den pořádaný ve staré Sklárně na Jizerce, v nejkrásnější a nejvýše položené osadě Jizerských hor, pod horou Bukovec, kde sídlí naše ochránkyně. Letos se návštěvníci mohou těšit již na sedmý ročník Dětského dne na Jizerce (7. října 2017 – hlavní program 10.00–16.00 h, večerní program 16.45–21.00 h), kde proběhne velmi pestrý den ve spolupráci mnoha dobrovolníků, regionálních výrobců, s Turistickým regionem Jizerské hory, s Hotelem Panský dům, s Astronomickým ústavem AV ČR a Klubem astronomů Liberecka – pobočkou České astronomické společnosti, s ČSOP – Muzeem Jizerských hor na Jizerce, Společností pro Jizerské hory, o. p. s., s Domovem Maxov, spolkem Cesta Česka, firmou BusLine, aj.

 

Co jsme pro vás připravili a na co se můžete těšit:

 

 • pamětní listy pro každého
 • setkání s vílou Izerínou
 • celý program zahájíme písničkou o víle Izeríně
 • tvořivé dílny pro celou rodinu ve spolupráci s regionálními výrobci
 • výroba svítilen a uctění živlu Ohně
 • pohádky v podání Kočovného divadla Rózy Blechové (10.30, 12.30 a 15.00 h)
 • zpívání s regionálním hudebníkem Honzou Vopařilem (autorem písně o víle Izeríně)
 • pozorování dalekohledy (přes den Slunce a po setmění noční oblohy) a přednáška o Jizerské oblasti tmavé oblohy ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a Klubem astronomů Liberecka – pobočkou České astronomické společnosti
 • lezecká stěna ve Sklárně zdarma včetně dozoru instruktorů
 • možnost návštěvy jednoho z „Tajemných míst Jizerských hor“ a zahájení putování, www.vilaizerina.cz
 • kyvadlová doprava: 9.00 h od kořenovského nádraží, přes Horní Polubný na Jizerku a zpět do 16.30 h, večerní program: odjezdy autobusů z Jizerky v 16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30 a 21.15 h (podle počasí), jízdné: dospělý 20 Kč, dítě: ↑10 let: 10 Kč, dítě: ↓10 let zdarma)
 • otevřené Muzeum Jizerských hor, od 14.00 h oheň a možnost opékání vlastních vuřtů
 • Ptačí stezka, od Sklárny k domu č. p. 2 a ukázky letu dravců (od cca 11.00 h) – zajišťuje Společnost pro Jizerské hory, o. p. s.

 

Přijďte si s námi užít radostně a bezstarostně krásný podzimní čas a oslavit společně 8. narozeniny Dětského dne s vílou Izerínou na Jizerce.

 

Na vaši návštěvu se těší,

Víla Izerína, z. s.

 

Kontakt:

vila.izerina@seznam.cz, www.facebook.com/VilaIzerina/

Dětský den s vílou Izerínou na Jizerce
KVĚ
18–19
Pouť Českého Anděla 2019
10:00 - ?
Ctiněvěs, Říp

POUŤ ČESKÉHO ANDĚLA

 

…spojuje duchovní se světským, protože obojího je lidem třeba

 

Datum – 20. květen – byl ustanoven jako den Českého Anděla. Tento den je dnem češství a vlastenectví, kdy si každý Čech může sám pro sebe nebo s přáteli zhodnotit, co cítí ke své zemi a ke svému národu, zda dělá něco prospěšného pro společnost, ve které žije, či zda vůbec rozumí tomu, co znamená slovo domov.

 

Jak probíhala Pouť Českého Anděla v roce 2018 se dozvíte v reportáži ZDE.

 

Program bude průběžně aktualizován, změny jsou vyhrazeny!

 

 • Lípa pod kostelem 10.00–10.20 h

slavnostní zahájení

 

 • Ze Ctiněvsi na Říp a zpět: odchod v 10.20 h

pouť v tichosti a rozjímání

možnost návštěvy místního kostela

 

 • Náves: 13.00–18.30 h

odpolední doprovodný program

živý hudební doprovod

tvořivé dílny pro děti i dospělé

ukázky lidových řemesel

Kočovné divadlo Rózy Blechové

ukázka lovecké kynologie

občerstvení a ochutnávka Podřipského piva

 

 • Restaurace U praotce Čecha: 19.00–24.00 h

taneční zábava s živou hudbou

k tanci i poslechu hraje kapela Neonband (vstupné 100 Kč)

 

Kontakt:

info@cestaceska.cz nebo pout@cestaceska.cz

pout-ceskeho-andela