Zápisník Cesty Česka

tema/pout-ceskeho-andela
Tisková Zpráva, Pouť Českého Anděla
26. 5. 2017

V sobotu dne 20. května se ve Ctiněvsi, v krásné vesnici pod Řípem, uskutečnil třetí ročník Poutě Českého Anděla, který opět uspořádal spolek Cesta Česka. Akce začala v 10.00 hodin na ctiněveském fotbalovém hřišti, kdy předseda spolku Jindřich Chmelař přivítal účastníky. Všichni si zazpívali neoficiální hymnu Poutě Českého Anděla, písničku Čechy krásné, Čechy mé. Předzpívávání se ujaly Pavla Brtníková a Elin Špidlová, která ještě připomněla příhodu, díky níž získala Pouť svou vlastní hymnu. Poté Jindřich Chmelař představil Pouť a její smysl a vysvětlil, jak se má putovat. Než poutníci vyrazili, společně zazpívali českou národní hymnu. Tento silný okamžik, s obrazem Řípu v pozadí, naladil poutníky na cestu, jejímž smyslem je umožnit poutníkům zamyslet se nad tím, co pro ně znamená domov, jaký mají vztah ke své zemi a jestli něco dělají nebo chtějí dělat pro svou společnost.

 

Motto letošní poutě znělo: „Stoupej vzhůru, s vědomím, odkud vycházíš.“ Motto krásně vystihuje smysl vlastenectví – je třeba vytrvale usilovat o lepší budoucnost, ale musíme mít na paměti, jaké jsou naše kořeny a jaká je naše realita. V duchu této myšlenky se nesl i text malé knížečky, kterou spolek Cesta Česka na místě nabízel spolu s dalšími tištěnými materiály, představujícími filozofii a aktivity spolku.

 

Okolo druhé hodiny odpolední se začali vracet první poutníci. Na místě je čekalo občerstvení a pestrý odpolední program. Přítomní mohli sledovat ukázku hasičského zásahu, kterou předvedl oddíl mladých hasičů z Černoučku, ukázku lovecké kynologie v režii Mysliveckého spolku Ctiněves – Černouček, nebo si mohli zazpívat známé písničky spolu s folkovým zpěvákem Honzou Vopařilem. Dětem se nejvíce líbily dvě loutkové pohádky v podání Kočovného divadla Rózy Blechové. Některé děti si také vyrobily větrníky v tvořivé dílničce zajištěné spolkem Víla Izerína a zkusily si vyrobit medové perníčky u paní Jiřiny Šustrové, která ve svém stánku představila některé výrobky tradiční lidové tvorby z Podřipska.

 

Když se odpoledne nachýlilo, zbylí návštěvníci Poutě se přesunuli do sálu místního hostince U praotce Čecha, kde až do pozdních nočních hodin hrála k tanci skupina Neon Band. Kdo tam byl, tak ví, že se tančilo celý večer, až do konce. Tak byl zakončen krásný den, který začal v tichém rozjímání a skončil veselou tancovačkou.

 

Příští rok bude určitě zase něco navíc!

 

Těšíme se na všechny na čtvrtém ročníku Poutě Českého Anděla v sobotu dne 19. května 2018.

 

autor: Cesta Česka

 

 

prohlédněte si více ve fotogalerii

Pouť Českého Anděla 2017Pouť Českého Anděla 2017Pouť Českého Anděla 2017Pouť Českého Anděla 2017Pouť Českého Anděla 2017