Zápisník Cesty Česka

cesky-rytir
kourim-vylet-deti-cesta-ceska-povesti-ceske-cesky-rytir
15.5.2018

Byli jste někdy v Kouřimi? Pokud ne, tak rozhodně doporučujeme k návštěvě. Budete velmi překvapeni, jak krásné a zajímavé město to je. My jsme do Kouřimi vyjeli 28. dubna na jeden z pravidelných jednodenních výletů, které během roku podnikáme s dětmi, z nichž některé s námi jezdí na tábory.

 

A protože na minulém táboře jsme žili inspirováni Starými pověstmi českými a již tuto sobotu, 19. května 2018 nás čeká výstup na Říp, chtěli jsme zjistit, kam že to dorazil bratr praotce Čecha, Lech, a odkud mu dával kouřem znamení, že je v pořádku.Do Kouřimi jsme jeli vlakem, bylo to dobrodružné a zajímavé. Děti musely pro celou skupinu koupit lístky, zorientovat se při přestupu na další vlak, použít znalost etikety při společném cestování, a hlavně měly dostatek času si sdělit vše, co se událo od minulého výletu či tábora.

 

Po vystoupení z vlaku se vedení ujali kluci a podle mapy vedli celou skupinu do centra Kouřimi. Cestou nás čekaly oblíbené knoflíkové otázky. Kdo uhodne otázku, kterou někdo vymyslí, získá knoflík, a kdo jich má nejvíce, toho čeká na závěr překvapení. Děti tuto hru mají moc rády, také rády otázky vymýšlejí.

 

Navštívili jsme kostel sv. Štěpána Prvomučedníka, kde jsme tiše a trpělivě naslouchali výkladu pana Vevery. Kostel byl stavěn postupně ve 3 stavebních slozích a na první pohled je výjimečný výraznou vnitřní barevnou výmalbou. Mimochodem, věděli jste, že gotická klenba má připomínat spletené modlící se ruce? V kostele jsme si ještě prohlédli kryptu sv. Kateřiny. Uprostřed stojící sloup připomínající strom podpírá strop s více jak pět set let starými malbami andělů se středověkými hudebními nástroji. Toto vše dělá klenbu jedinečnou a prý jedinou takovou na celé kontinentální Evropě. Nakonec nás pan průvodce nechal vyzkoušet sedilia, v nichž sedávali kněží a zpívali chorály. Návštěva kostela tak skončila společným zpěvem a kostel se rozezvučel úžasným Skákal pes přes oves  :-). Důstojnost místa naštěstí zachránil pan průvodce ukázkou opravdového chorálu.

 

Hned poté bylo třeba zvítězit nad strachem z výšek, protože nás čekalo vystoupání na místní zvonici. Většina dětí vystoupala až do nejvyššího patra zvonice, kde je čekalo překvapení - zvony zavěšené vzhůru nohama, srdcem nahoru. Takovou raritou se u nás může pochlubit pouze Kouřim a Rovensko pod Troskami. Do pohybu se dostávají šlapáním na pedály. Na místní zvony Štěpána a Marii se zvoní při městských slavnostech. Určitě si je přijeďte poslechnout, třeba na Vánoce nebo Velikonoce. Je to zážitek.

 

Odpoledne nás čekal velice zábavný výlet do míst, kde bývalo staré slovanské hradiště. Děti byly rozděleny do dvou skupin. Nejprve vymýšlely a schovávaly úkoly pro druhou skupinu a pak na oplátku musely hledat a plnit úkoly, které pro ně vytvořila první skupina. K tomu bylo zapotřebí nápaditosti a vynalézavosti, ale i trpělivosti a odvahy. A co si děti na sebe vymyslely? Např. rozšifrovat vzkaz, utrhnout 20 pampelišek na místě, kde jich moc nebylo, oběhnout patnáctkrát Lechův kámen nebo utrhnout kopřivu holou rukou. Děti v týmech vše tvořily samostatně a bez dospělých.

 

Večer jsme se plni dojmů, zbaveni strachu z výšek a bohatší o nové kamarády, šťastně vrátili do Prahy, kde na děti čekali zvědaví rodiče. Děti jim pak cestou domů určitě sdělovaly své zážitky.

A co nás čeká v nejbližší době? Pouť na Říp v pohádkovém stylu a hlavně srpnový tábor, kde budou noví i staří kamarádi, spousta tvoření, pohybu, výletů a hlavně radosti.

 

cesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesticesta-ceska-děti-cesky-rytir-vylet-kourim-tabor-povesti