Navigace

 

Svátek

svátek slaví IvaZmrzlá růže


Iva

Ženské křestní jméno Iva je zkráceninou jména Ivana. Dnes se jedná o samostatné jméno, které má stejně jako jméno Ivana slovanský původ. Význam obou jmen je shodný.


Ivana


Původ a význam jména

Ivana je ženským křestním jménem s mužským protějškem ve jménu Ivan, obě jména se k nám dostala z ruštiny. Původ jmen je až v hebrejštině, vyvinula se z hebrejského jména Jochanán s významem „Bůh je milostivý“. Do češtiny, resp. ruštiny se jméno dostalo zřejmě z řecké mutace jména – Ioannés. Staroslovanskou podobou jmen je Jana a Jan. Jméno Ivana a také zkrácená podoba Iva se u nás stala populární ve 20. století. Dříve se jméno častěji užívalo v podobě Ivanka, která se k nám dostala po první světové válce z jižních států.


Charakteristika

Ivana je prostým, ale atraktivním jménem, které se dnes hodí pro každou ženu. Má hluboký křesťanský význam a široké kořeny po celé Evropě.


Odvozeniny a varianty

Ivana je ženským křestním jménem, mužskou variantou jména je Ivan. Jméno Ivana se vyskytuje také ve zkrácené podobě jako Iva nebo zdrobněle jako Ivanka (i toto je jedna z oficiálních verzí jména). Mutace Ivanka se pak užívá také jako domácká zdrobnělina, stejně tak i zkrácenina Iva. Dalšími domáckými verzemi jména jsou Ivča, Ivka, Ivuš, Ivuše, Ivi, Ivík, Ivanečka aj. Jméno Ivana existuje i ve slovenštině, němčině nebo srbochorvatštině. Francouzská verze jména je Jeane, španělská Juana, italská Giovanna. Rusové jméno užívají jako Ivanna, Maďaři jako Ivána.


Světový den AIDS

Světový den AIDS, je den nemoci, která postihuje zejména ekonomicky slabší státy např. Jihoafrickou republiku. Musíme si připomenout vážnost nemoci, kterou trpí i mnohdy v rozvojových zemích i malé děti a často na ni umírají. Ovšem nesmíme zapomínat, že AIDS neohrožuje pouze rozvojové země. V tento den se konají akce prevence AIDS a každý si může nechat zdarma udělat testy.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/iva-335

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz