Navigace

 

Svátek

svátek slaví DanaVánoční květina, obrázek se otevře v novém okně


Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Dana má hebrejský původ. Vychází z hebrejského slova „dán“ s významem „soudit“ nebo „rozsoudit“. Významově tedy Dana znamená „soudkyně“, potažmo i „spravedlivá“.


Charakteristika

Dana je dle významu soudkyní, mohla by být i soudnou ženou, vkusnou a odvážnou. Jméno Dana je praktické, jednoduché, má v sobě šarm i nadčasovou eleganci. Ne náhodou bylo populární v minulosti a zůstalo populárním dodnes.


Odvozeniny a varianty

Jméno Dana má svůj mužský protějšek ve jménu Dan. Jeho alternativou je i jméno Danuše. Dana je přitom i domáckou variantou jmen Daniela nebo Bohdana. Dana se pak domácky může označovat jako Danka, Danča, Danuš, Dáša, Danuška, Daňulka, Danička apod.


Světový den dětství

Světový den dětství je dalším, z mnoha významných dnů, který je věnován právě dětem. Připadl právě na tento den – 11. prosince, neboť v roce 1946 byla založena organizace UNICEF – Dětský fond Organizace spojených národů, který pomáhá ke zlepšení životních podmínek dětí po celém světě.


Mezinárodní den hor

Mezinárodní den hor vyhlásila OSN a vznikl z iniciativy organizace pro zemědělství a výživu. Smyslem tohoto dne je podpora trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí i cenu omezení turistiky.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/dana-345

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz