Navigace

 

Svátek

svátek slaví ValentýnRůže, obrázek se otevře v novém okně


Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Valentýn (Valentin) má latinský původ. Jeho základem je latinské slovo „valens” s významem „zdravý” nebo „silný”. Vyvinulo se z původního latinského jména Valentinus.


Charakteristika

Valentýn je jménem plným lásky, také zdraví a síly. Tato charakteristika je vlastní i muži jménem Valentýn nebo Valentin.


Odvozeniny a varianty

Ženskou variantou jména Valentýn je Valentýna (Valentina). Jméno se vyskytuje také v podobě Valentin. Obdobný význam jako jméno Valentýn mají i jména Valerián, Valerie, Válerie aj. Domácky se jméno užívá jako Val, Vala, Valek, Vali, Valin, Valentýnek, Valoušek, Týnek apod. Jméno jako Valentín najdeme také ve slovenštině, jako Valentine v angličtině nebo jako Valentin v němčině, ve španělštině nebo ve francouzštině. Italskou podobou jména je Valentino. Maďarská mutace zní Valentin, příp. Bálint, polskými variacemi jména jsou Walenty a Walentyn, ruskými pak Valentin a Valent.

Růže, obrázek se otevře v novém okně

Svátek zamilovaných

Svátek zamilovaných, který známe též pod názvem Valentýn, není převzatý americký komerční svátek. Původ tohoto svátku nás zavádí do starého Říma, a je památkou na zavražděného mnicha Valentina. Právě tento mnich ve 3. století tajně oddával páry proti zákazu císaře. Důvodem zákazu byla značná neochota mužů opouštět rodiny za účelem účasti v bitvě. V současnosti je tento den poměrně komerčnější záležitostí, neboť se po celém světě v obchodech prodávají nejrůznější předměty od květin, přes srdíčka a plyšáky až po přání, které mají ve formě daru vyjádřit lásku ke svému partnerovi nebo alespoň vystihnout jak je pro nás druhý člověk důležitý.


Světový den léčby zvukem

„Světový den léčby zvukem, poznáme podle zvuku, který můžete slyšet po celém světě. Mnoho lidí po celém světě v tento den pořádá různé akce, například se scházejí ve velikých skupinách a vydávají ze sebe zvuk „„ah““ a to v přesně určený čas (v poledne), tento zvuk „„vysílají““ k matce Zemi – Gaii. Tento rituál dělají i jednotlivci, kteří obvykle mají svůj vlastní rituál.“


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/valentyn-44/

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz