Navigace

 

Svátek

svátek slaví Karina, Karína, KarinZimní květina, obrázek se otevře v novém okně


Karina

Karina je ženským křestním jménem, kterému se přisuzují dva různé původy – italský nebo švédský. U nás jméno v sobě oba původy pravděpodobně spojuje. Ačkoli se jméno jako Karina vyskytuje v kalendáři častěji, více nositelek má jeho mutace Karin.


Karína

Karína je ženským křestním jménem, představuje alternativu častěji užívaných jmen Karina nebo Karin. Jméno má dva rozdílné výklady, které mu přisuzují italský či švédský původ. Oba původy na českou podobu jména zřejmě měly vliv. Více se dozvíte pod jménem Karin, které se u nás vyskytuje nejčastěji.


Karin

Původ a význam jména

Karin (také Karina nebo Karína) je ženským křestním jménem, které může mít svůj původ v italštině nebo ve švédštině. V češtině pravděpodobně došlo ke sloučení italského i severského původu jména. Italský výklad staví do popředí jméno Carina, které se z italštiny překládá jako „milá“ nebo „pěkná“. Druhé teorie – o severském původu uvádí jako zdroj švédské jméno Karin, zkráceninu jména Katharina. Jednalo by se o severskou podobu českého jména Kateřina, které má svůj původ v řečtině. Jméno Karin by se pak překládalo jako „čistá, cudná“ či „neposkvrněná“.


Charakteristika

Ženské jméno Karin má v sobě tvrdost severu i hřejivé slunce Itálie. Nositelkám jména tak nechybí síla, odhodlání a charakter, stejně tak dostaly do vínku i vášeň jižních národů.


Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Karin se u nás vyskytuje i v mutacích Karina či Karína. Varianta Karin patří mezi nejužívanější, v kalendáři se přesto vyskytuje především jako Karina. Domáckými podobami jména jsou Karinka, také Karuška, Karuš, Karka, Kara, Rina aj. Jméno se jako Karin či Karina vyskytuje i ve slovenštině nebo v němčině. Anglická podoba jména je Karen, francouzská Carine, italská Carina. Španělština jméno zná jako Karen i Carina. Švédština a dánština jméno užívají jako Karin i Karen.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz