Navigace

 

Svátek

svátek slaví DagmarVánoční květina, obrázek se otevře v novém okně


Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Dagmar (nebo také Dagmara) je pravděpodobně skandinávského původu. Vychází z norského jména Dagmaer. Údajně se vyvinulo ze slova „dagr“ s významem „den“ a „maer“ s významem panna. Dle některých vědců pochází druhá část jména ze slova „mari“, v překladu „sláva“. Významový výklad jména Dagmar je pak „slavný den“, „jitřenka“, také „žena milující den“ nebo „žena milující slunce“. Některé výkladové teorie jméno spojují i s českým jménem Drahomíra, mohlo by jít o jeho odvozeninu.


Charakteristika

Dagmar je jménem pro ženu činu, která umí užívat každého dne života a vždy vítá slunce nového dne s úsměvem na tváři. Která žena by taková nechtěla být? Ženy jménem Dagmara to dostaly do vínku.


Odvozeniny a varianty

Dagmar je ženským křestním jménem, které nemá mužský protějšek. Méně užívanou variantou jména je i Dagmara. Domácky se Dagmara nazývá jako Dáša nebo Dáda, zdrobněle pak jako Dagmarka, Dášička nebo Dášenka. Jméno Dagmar se vyskytuje i v angličtině a švédštině, jako Dagmara se užívá v polštině nebo slovinštině.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/dagmar-354

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz