Navigace

 

Svátek

svátek slaví Jana


Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jana má hebrejský původ, stejně jako jeho mužský protějšek Jan. Jméno pochází z hebrejského „Jochanan“, které se překládá jako „Bůh je milostivý“, „Hospodin je milostivý“ nebo „milostivý dar Boha“. Základem jména jsou hebrejská slova „Jahve“ (s významem „Bůh“) a „chanan“ překládané jako „smilovat se“ či „milost“.


Charakteristika

Jana patří k nejoblíbenějším českým jménům. Není divu, jméno je krásně znělé, jednoduché a elegantní zároveň. Nad ženou jménem Jana navíc dle hebrejského původu bdí milostivý Bůh.


Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Jana má i svůj mužský protějšek ve jménu Jan (domácky Honza). Významově příbuzná jsou i jména Johana, Ivana nebo Hana. Domácími variacemi jména jsou Janička, Janinka, Jáňa, Janča, Jaňule, Jaňulka, Jája, Jájka, Janka, Januš, Januška, také Honzina aj. Jméno Jana se vyskytuje i ve slovenštině, holandštině a srbochorvatštině. Anglické mutace jména jsou Jane, Jean, Jeanne, Joan, Joanna, Jenny apod. Německé verze jména jsou Jane, Johanna nebo Jenny. Francouzština jméno užívá jako Jeanne nebo Yanna, španělština jako Juana, italština jako Giovanna nebo Gianna. Polská verze jména je Joanna, ruská Ioanna nebo Ivanna. Maďarština jméno užívá jako Janka.


Evropský den parků

Evropský den parků slaví hlavně ochránci přírody po celé Evropě, címž si připomínají důležitost národních parků, zeleně, chráněných krajinných oblastí (CHKO). Samozřejmě se k nim každoročně přidávají i milovníci přírody.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/jana-144

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz