Navigace

 

Tradice

AdventVánoce

Advent je čas, kdy se připravujeme na nadcházející vánoční svátky. Je to doba čekání na příchod někoho nebo něčeho, co nás zachrání. Jedná se o první část vánočního období (druhou částí jsou Vánoce a třetí prožijeme v čase povánočním), začíná nedělí po svátku sv. Ondřeje.

Advent trvá celkem čtyři týdny a končí vždy Štědrým dnem, kdy již začínají Vánoce. Čtyřtýdenní Advent slavíme již od 11. století.

V dnešní době je toto období hodně zrychlené, ale věřte, že stojí za to nechat se inspirovat našimi předky a využít tento předvánoční čas pro nás samotné. Je k tomu nejvhodnější chvíle, neboť na naší Zemi přicházejí energie, které nám pomáhají se zamyslet nad naším životem, nad tím, jaké máme osobní, rodinné či pracovní priority a také nad tím, co bychom chtěli ve svém životě změnit.

Naši předkové trávili Advent hodně pospolu. Práce na polích skončila a lidé se více věnovali domácím pracím. Po sv. Kateřině začalo období přástek a draní peří. V tomto čase vzniklo nejvíce pohádek, které se při předení či draní peří vyprávěly.


Doporučujeme:

Nejkrásnější období v roce, čas Adventu, Vánoc či Velikonoc, lze prožít naplno, bez hektického, nervově a finančně zničujícího tlaku marketinku.

Všichni, kteří vlastní knížku NAŠE TRADICE, nám dají jistě za pravdu, že rok od roku s touto knihou mohou prožívat Vánoce do čím dál větší hloubky, kdy i zdánlivě drobné věci a klid přicházející do každodenního života tvoří krásno a duchovno velkých rozměrů.

Zkuste se i Vy vrátit k moudrosti předků a zažít „kouzlo“ svátků (a dalších dní kalendářního roku) tradičně. Doporučujeme k tomu knihu paní Ladislavy Paterko – NAŠE TRADICE, v roce 2017 vyšlo již její druhé a rozšířené vydání.


Citujeme autorku:

„Kniha je určena pro ty, kteří jsou ochotni změnit něco ve svém životě. Znovu navázat původní spojení člověka s Univerzem a  nahlédnout tak za hranice našeho reálného vnímání. Zkusit se učit a poznávat se prostřednictvím jednotlivých úkolů, které jsou sestaveny tak, aby nás duchovně obohatily a vnesly nám radost do našeho bytí.“

Knihu lze zakoupit nebo objednat v knihkupectví U Džoudyho nebo na jeho e-shopu.


Doporučujeme:

Pěkný pořad české televize o tradicích, aktuálně o Adventu – https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400003-advent


První adventní neděle

První adventní neděle je začátkem celého Adventu, což je první doba vánoční. Mezi lidmi je často označována jako „Železná neděle“.

Pro první adventní týden je typické zkrášlování domova. Je to čas, kdy stojí za to se zastavit a říci si, co pro nás vlastně znamená domov. Vesmír nám pomáhá tím, že na Zemi posílá krásnou energii křtu, která v nás probouzí pocit toho, co pro nás domov znamená. Využijme společně tento čas a zkusme se naladit na náš domov a společně se všemi rodinnými příslušníky ho oblečme do slavnostního.

Začneme tím, že umístíme na dveře slaměný věnec, který symbolizuje slunce a zároveň i vděčnost. Dle historie se prosinec vyznačuje nejtmavšími nocemi, kdy se probouzí bludičky, skřítci a bílé paní. Věřilo se, že jejich návštěva zajistí bohatou úrodu a věnec jim měl pomoci najít opět cestu zpět do jejich říše.

Na stůl si pak položíme adventní věnec, který na sobě nese čtyři svíce. Věnce se vyrábějí ze stálozelených jehličnanů, které symbolizují věčnost.

Historie adventního věnce je stará téměř sto padesát let. Původ má v Hamburku, kde učitel v místním sirotčinci umístil velké dřevěné kolo pod strop jídelny a na něj dal čtyři bílé svíce a devatenáct červených svíček, aby svým svěřencům zpestřil čekání na příchod Štědrého večera. Každý den se pak zapálila jedna svíčka. Později si začali zdobit celou jídelnu jedlovými větvičkami, kterými obmotávali také adventní věnec. Tento zvyk se začal velice rychle šířit po celé Evropě, jen z dvaceti třech svíček zůstaly jen čtyři, někde pět. Kruhový tvar věnce nám ukazuje pravidelnou trasu sluníčka a naději na světlejší zítřky.

Jaké se používají svíčky na věnec? Velice často je používána fialová barva svíček, která značí pokání a postění se. Je spojena s intuicí. Tato barva byla v minulosti velice vzácnou barvou a možná i proto ji lidé použili pro toto výjimečné období. V dnešní době najdeme také svíčky bílé, které značí čistotu a nový začátek, růžové, symbolizující radost. Zelené jsou o přátelství a ochraně, červené vyjadřují životní vůli a sebedůvěru.

Každá svíčka má také své jméno. První svíčka se jmenuje Svíce proroků a nese naději. Druhá je Betlémská svíce a přináší mír. Třetí, Pastýřská svíce, je o přátelství. Čtvrtá, neboli Andělská svíce, už jak jméno prozrazuje, přináší lásku. Někdy může být uprostřed věnce pátá svíce, vždy bílá. Je to Kristova svíčka a zapaluje se na Štědrý den.

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz