Navigace

 

Svátek

svátek slaví ZinaKytice


Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zina má řecký původ. Vyvinulo se z řeckého jména Zénais s významem „božská”. Zeus byl nejvyšším řeckým bohem, „zénais” je přídavným jménem od slova Zeus. Jméno se k nám dostalo přes ruštinu. Vzniklo pravděpodobně jako domácká podoba ruského jména Zinaida. Další výklad jméno vysvětluje jako zkráceninu jmen Eufrozína, Rozína nebo Tereza, Terezie.


Charakteristika

Jméno Zina je oblíbené především v Rusku, i v češtině má však své kouzlo a nevšední půvab. Zvláštní znění propůjčuje nositelce jména Zina špetku neobyčejné krásy, význam jména ji pak dává dokonce vlastnosti bohyně.


Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Zina nemá mužský protějšek. Domácky se užívá jako Zinka, Zinečka, Zinuška, Zinuš, Zinuše, Zinča, Zininka apod. Jméno Zina najdeme také ve slovenštině nebo v ruštině. V ruštině se vyskytuje i ve své původní podobě − Zinaida. Španělština jméno zná jako Zenaida. Jméno užívá i polština − jako Zenaida nebo Zinajda. Maďarskou podobou jména je také Zinajda.


Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny

Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny vznikl roku 1977, vyhlásilo jej OSN. Záměrem toho mezinárodního dne je zvýšit podvědomí o krizové situaci v těchto zemí a pokusit se dospět k míru mezi Izraelci a Palestinci.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/zina-333

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz