Navigace

 

Tradice

AdventAdventní věnec

Advent je čas, kdy se připravujeme na nadcházející vánoční svátky. Je to doba čekání na příchod někoho nebo něčeho, co nás zachrání. Jedná se o první část vánočního období (druhou částí jsou Vánoce a třetí prožijeme v čase povánočním), začíná nedělí po svátku sv. Ondřeje.

Advent trvá celkem čtyři týdny a končí vždy Štědrým dnem, kdy již začínají Vánoce. Čtyřtýdenní Advent slavíme již od 11. století.

V dnešní době je toto období hodně zrychlené, ale věřte, že stojí za to nechat se inspirovat našimi předky a využít tento předvánoční čas pro nás samotné. Je k tomu nejvhodnější chvíle, neboť na naší Zemi přicházejí energie, které nám pomáhají se zamyslet nad naším životem, nad tím, jaké máme osobní, rodinné či pracovní priority a také nad tím, co bychom chtěli ve svém životě změnit.

Naši předkové trávili Advent hodně pospolu. Práce na polích skončila a lidé se více věnovali domácím pracím. Po sv. Kateřině začalo období přástek a draní peří. V tomto čase vzniklo nejvíce pohádek, které se při předení či draní peří vyprávěly. 


První adventní týden

Máme za sebou první adventní neděli a rozsvícení první svíčky na adventním věnci, které se říká Svíce proroků. Přináší nám naději.

Jak prožijeme celý první adventní týden?


Pondělí

Celý týden se nese ve znamení domova, našeho vztahu k domovu, a hlavně uvědomění si, co to vlastně ten domov je.

Zkusme i dnes náš domov dále zkrášlovat, udělat něco nového, co jsme si třeba vždy přáli udělat, ale bohužel na to nebyl čas.

Malý tip od nás. Zaměřte svoji pozornost při výzdobě oken i na parapet. Proměňte ho v krásnou zimní krajinu, kde své místo najdou lucerničky, ozdobné stromečky či jiné dekorační předměty, které patří ke krásnému zimnímu období

.


Doporučujeme:Naše tradice

Nejkrásnější období v roce, čas Adventu, Vánoc či Velikonoc, lze prožít naplno, bez hektického, nervově a finančně zničujícího tlaku marketinku.

Všichni, kteří vlastní knížku NAŠE TRADICE, nám dají jistě za pravdu, že rok od roku s touto knihou mohou prožívat Vánoce do čím dál větší hloubky, kdy i zdánlivě drobné věci a klid přicházející do každodenního života tvoří krásno a duchovno velkých rozměrů.

Zkuste se i Vy vrátit k moudrosti předků a zažít „kouzlo“ svátků (a dalších dní kalendářního roku) tradičně. Doporučujeme k tomu knihu paní Ladislavy Paterko – NAŠE TRADICE, v roce 2017 vyšlo již její druhé a rozšířené vydání.

 

Citujeme autorku:

„Kniha je určena pro ty, kteří jsou ochotni změnit něco ve svém životě. Znovu navázat původní spojení člověka s Univerzem a  nahlédnout tak za hranice našeho reálného vnímání. Zkusit se učit a poznávat se prostřednictvím jednotlivých úkolů, které jsou sestaveny tak, aby nás duchovně obohatily a vnesly nám radost do našeho bytí.“

Knihu lze zakoupit nebo objednat v knihkupectví U Džoudyho nebo na jehoe-shopu.


Doporučujeme:

Pěkný pořad české televize o tradicích, aktuálně o Adventu – https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400003-advent

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz