Navigace

 

Svátek

svátek slaví SvatoslavZmrzlá květina


Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Svatoslav (také Světoslav) má slovanský původ. Je složeno ze staroslovanských slov „svet” („silný”, „velký”) a „slav” („slavný”). Význam jména je tedy „silný”, „slavný”, příp. „slavný svoji silou”, „veliký”. Až v pozdějším významu se první část jména vykládá jako „svatý”, tak by zněl i přenesený význam jména.


Odvozeniny a varianty

Ženskou alternativou jména Svatoslav je Svatoslava. Jméno se vyskytuje i ve variaci Světoslav. Domáckými podobami jména jsou Sváťa, Svaťka, Svatek, Svatěk, Svatoš, také Sláva, Slávek, Sláveček apod. Jméno Svatoslav se u nás vyskytuje jen zřídka, stejně tak i ve slovenštině (jako Svätoslav). Ruskou podobou jména je Svjatoslav, bulharskou Svetoslav, stejně tak i srbochorvatskou. Polská mutace jména zní Świętosław.


Mezinárodní den zdravotně postižených

Mezinárodní den zdravotně postižených vznikl za účelem zvýšení informovanosti pro širokou veřejnost, o problematice, se kterou se postižení lidé denně setkávají. Po celém světě se v tento den konají různé akce na pomoci postiženým. Tento den má v první řadě sloužit k uvědomění si, že postižení žijí mezi námi a mají právo na svůj, v rámci možností, plnohodnotný život.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/svatoslav-337

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz