Navigace

 

Svátek

svátek slaví JitkaZmrzlý šípek


Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jitka je hebrejského původu. Jde o počeštěnou verzi hebrejského jména Jedúdhá(h) – Judith, Judita, které se překládá jako „žena z Judeje“ či „židovka“, také „velebná“ nebo „oslavená“. Staročeským tvarem jména je Jutka, tato variace se vyvinula z německého Jutta, zkráceniny jména Judita.


Charakteristika

Praktické i skvostné zároveň, takové je jméno Jitka. Nositelka jména by měla být pyšná na své jméno, už kvůli jeho starobylému původu.


Odvozeniny a varianty

Jméno Jitka nemá mužskou alternativu. Významově je však příbuzné se jmény Judith, Judita, Jutta nebo Guta. Archaickou podobou jména je Jutka. Domáckými variantami jména jsou Jíťa, Jituška, Jitunka, Jitečka, Jiťule apod. Jméno se užívá jako Judith v němčině, také v angličtině nebo francouzštině. Ruská podoba jména je Judif (domácky Jita), polská Judyta, maďarská Judit. Jméno jako Judit zná i španělština. Italština ho užívá jako Giuditta.


Mezinárodní den dobrovolníků

OSN tento den vyhlásila roku 1985, slavit se tak mohl až od roku 1986, kdy jsme si poprvé připomněli, jak jsou dobrovolníci důležití v prospěch společnosti. Pro dobrovolníky není důležitý výdělek z práce, a proto když konají svou práci, pomáhají tím například chudším a slabším lidem. Případný výtěžek z akcí, které pořádají, jdou na dobročinné účely. Práce dobrovolníků je neustálá, ale na veřejnosti je většinou vidět až při větších katastrofách, jako byly například povodně, kdy pomohl dle svých možností snad každý.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/jitka-339

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz