Navigace

 

Svátek

svátek slaví Ambrož, BenjamínZmrzlá květina


Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ambrož je řeckého původu. Vznik prastarého jména souvisí s řeckým slovem „ambrosiao“, které se dá přeložit jako „božský“, „nesmrtelný“ nebo „bohem milovaný“. Ambrózie je také označením pro božský pokrm.


Charakteristika

Ačkoli se jméno Ambrož užívá zřídka, pyšní se starobylým původem, který navazuje na starořeckou kulturu a míří až k božským výšinám.


Odvozeniny a varianty

Ambrož je mužským křestním jménem. Domáckými podobami jména jsou Brož, Brožek nebo Bůžek. Latina užívá jméno Ambrož jako Ambrosius. Slovenština pak jako Ambróz, angličtina jako Ambrose, němčina jako Ambros. Ruská podoba jména je Ambrosij, polská Ambrožy, francouzská Ambroise, italská Ambrogio, španělská Ambrosio.


Benjamín


Původ a význam jména

Benjamín či častěji Benjamin vzniklo z hebrejského ben-ja-mín, což znamená "syn pravé ruky", srozumitelnější překlad zní "milovaný syn". Obecně dnes slovo benjamínek znamená "nejmladší dítě", "nejmladší člen".


Odvozeniny a varianty

Domácí podoby jména: Benjamínek, Ben, Benek, Beneček.


Mezinárodní den civilního letectva

Mezinárodní den civilního letectva vznikl k 50. výročí založení Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která má na starosti mimo jiné pomoc chudým zemím s výstavbou nových letišť, má na starosti bezpečí a mnohé další.


Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/ambroz-341

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz