Navigace

 

Tradice

Druhý adventní týden

Vánoce, obrázek se otevře v novém okně

Během druhé adventní neděle, a i celého týdne jsme obdařeni energií soucítění, která nám dává hlavně možnost zamyslet se nad našimi vztahy. Celý týden je pak stvořený k potkávání se s přáteli a blízkými. Jednou z věcí, kterou můžeme svým přátelům věnovat, je svazek jmelí. To k Vánocům patří, má být darované, aby opravdu přineslo do domu štěstí a lásku.

A nezapomeňme, jmelí má viset až do dalších Vánoc, aby v domě zůstalo štěstí a láska. Vymění se zase až před dalšími Vánocemi.


Jmelí

Rostlina, která je opředena mnoha tajemstvími a legendami. Má více jak sto druhů. U nás roste pouze jmelí bílé. Je to poloparazitující rostlina na listnatých stromech.

Pohané věřili, že lepkavé bobule na větvičkách mají kouzelnou moc proto, aby udržely pohromadě svazek dvou lidí. Jmelí pro ně bylo symbolem života a zároveň ochranným talismanem.

Křesťanská legenda vypráví, že jmelí byl dříve strom. Když se narodil Ježíšek, tak Josef z kmene tohoto stromu vyřezal kolébku. Když Římané hledali, z čeho by vyrobili kříž pro Ježíše, tak opět zvolili strom jmelí. Vysekali z něho kříž, na který Ježíše ukřižovali. Strom pak uschnul do malých větviček, které si berou živiny z jiných stromů, stejně jako věřící jsou živi z Kristova těla.

K jmelí se vztahuje řada zvyků. Jedním z nich je, že mladí lidé se mají na Štědrý den pod jmelím políbit, aby si dali najevo svoji lásku a oddanost a jejich vztah vydržel po mnoho let. Původně tento zvyk vznikl v Anglii, kde mladý muž mohl pod jmelím políbit každou dívku, se kterou se potkal. Za každý polibek si utrhl jednu bílou bobulku. Poslední se nechávala do dalších Vánoc, aby z domu neodešla láska.

Vánoční pohoda, obrázek se otevře v novém okně

Teď je hlavně na ženách, aby se pustily do přípravy domácích dobrot v podobě perníčků a dalšího cukroví. Dnešní den je ideálním pro vytvoření si plánu, jaké druhy cukroví péct. Na štědrovečerním stole by mělo být nejméně devět druhů cukroví, neboť tím dáváme najevo úctu k číslu devět, které slouží k popisování reality.

Pokud však zvládneme více druhů cukroví, tak věřte, že dalším symbolickým číslem je dvanáct. Tím věnujeme za odměnu každému měsíci v roce jeden druh cukroví.

Milé hospodyňky přejeme vám, ať vyberete ty správné druhy, které oslní celou vaší rodinu i přátele.

Doporučujeme:

Naše tradice, obrázek se otevře v novém okně

Nejkrásnější období v roce, čas Adventu, Vánoc lze prožít naplno, bez hektického, nervově a finančně zničujícího tlaku marketinku.

Všichni, kteří vlastní knížku NAŠE TRADICE, nám dají jistě za pravdu, že rok od roku s touto knihou mohou prožívat Vánoce do čím dál větší hloubky, kdy i zdánlivě drobné věci a klid přicházející do každodenního života tvoří krásno a duchovno velkých rozměrů.

Zkuste se i Vy vrátit k moudrosti předků a zažít „kouzlo“ svátků (a dalších dní kalendářního roku) tradičně. Doporučujeme k tomu knihu paní Ladislavy Paterko – NAŠE TRADICE, v roce 2017 vyšlo již její druhé a rozšířené vydání.


Citujeme autorku:

„Kniha je určena pro ty, kteří jsou ochotni změnit něco ve svém životě. Znovu navázat původní spojení člověka s Univerzem a nahlédnout tak za hranice našeho reálného vnímání. Zkusit se učit a poznávat se prostřednictvím jednotlivých úkolů, které jsou sestaveny tak, aby nás duchovně obohatily a vnesly nám radost do našeho bytí.“

Knihu lze zakoupit nebo objednat v knihkupectví U Džoudyho nebo na jeho e-shopu.


Doporučujeme:

Pěkný pořad české televize o tradicích, a o Adventu – https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400003-advent

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz