Poutní cesty

Putování


Jsme národ, který miluje turistiku. A snad právě proto máme jedny z nejlépe značených, přístupných a hlavně udržovaných turistických cest. Můžeme se volně a svobodně pohybovat krajinou a užívat si tak krásu naší země.

Náš projekt putování propojuje dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, Blaník a Říp. V mysli každého Čecha je Blaník znám svými pověstnými rytíři, kteří vyjedou, až bude zemi nejhůř. Nese v sobě symboliku ochrany před nespravedlností, bezprávím, útlakem a omezováním práva svobodně se projevit a žít. Říp je kolébkou českého národa, jeho počátkem, zrodem.

Cesta, kterou poutník jde, je cestou od vlastního chaosu a nespokojenosti, které v sobě pociťuje, až k nalezení sebe sama, toho, kým je. Pomáhá mu poznat sebe sama, utřídit si myšlenky a pojmenovat své životní hodnoty.

Každá etapa v sobě zahrnuje téma s otázkami, které si lidé kladou v každé době bez ohledu na to, jakého jsou vyznání či kultury. Chůze zbavuje člověka napětí a napomáhá jeho zklidnění. Každý si může zvolit vlastní tempo a otázky mu pomáhají udržet si záměr.

Cesta však není jen o vnitřních potřebách člověka, jejím smyslem není pouze hledání hlubšího smyslu žití a s tím spojené uctívání hodnot. Je taky ukázkou propojení krajiny a lidských děl. Poutník si může uvědomit, jak na něj působí, když opouští přírodu, vstupuje do města a začíná vnímat jeho ruch, dynamiku, uspořádání. A co cítí při návratu do volné krajiny.

Ladislava PaterkoPoutníci

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz