Český Šternberk → Malovidy (3,1 km) → Rataje nad Sázavou (2,9 km) → Ledečko (1,9 km) → Talmberk (2,7 km) → Mrchojedy (1,3 km) → Sázava – náměstí V + W (5,6 km) → Sázava–klášter (0,7 km)
Do městysu Český Šternberk se dostaneme od stejnojmenného hradu z 13. století, jehož prohlídku nemůžeme opomenout. Jak jméno napovídá, místo je spjato s historií českého šlechtického rodu Sternbergů. Od hradu sejdeme pár set metrů k úrovni řeky Sázavy. Zde mají své zázemí hlavně v létě vodáci. Ani my nepřijdeme zkrátka, máme tu možnost výborného občerstvení v místních restauracích, také ochutnávky domácích Šternberských koláčů, v případě zájmu i ubytování.
Druhá etapa putování začíná u rozcestníku Český Šternberk pod hradem. Tentokrát se vydáme po červeném turistickém značení přes řeku Sázavu, brzy opustíme silnici a projdeme kolem místního nádraží a vodáckého kempu. Naše kroky jdou po lesní cestě vzhůru, avšak pozor, červené značení se v kopci prudce stočí vlevo přes malé údolíčko a vzápětí začne zase stoupat až na samé vrcholky. Tam se nám za odměnu odkryjí romantické výhledy na hrad i s řekou Sázavou.
Les brzy vyměníme za polní cestu, kterou lemují krásná a plodná pole. Projdeme kolem zrekonstruované kaple Panny Marie Karmelské až do malebné obce Malovidy. Přicházíme do kraje sv. Prokopa, což nám připomínají i sochy světce, často umístěné před domy ve vsi.
Terén trasy je dosti hravý, vede nás z kopce do kopce podél klikatící se Sázavy. Do Ratají dojdeme kolem Lichtenštejnského památníku a sestoupíme k řece, kde mineme místní nádraží. Odsud do městyse Rataje nad Sázavou opět od řeky vystoupáme úzkou a tajemnou uličkou vedle ratajského hradu Pirkštejn.
Tiché a na první pohled nenápadné Rataje zvou k návštěvě zdejšího zámku s muzeem a informačním centrem. Místo nás překvapí nečekanou krásou, obnovenou i zašlou, ale nezapomenutelnou, a také úchvatnými výhledy do okolí.
(Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst – Ratajský výhled – je od centra kilometr vzdálené a najdeme ho na zelené turistické značce. Opravdu stojí za tuto malou zacházku).
Od zámku pokračujeme opět po červené turistické značce podél břehu Sázavy do vodáky hojně navštěvované obce Ledečko. Odtud vystoupáme lesem kolem studánky přes vymýcenou paseku až k Lichtenštejnskému pomníku. Pokračujeme do obce Talmberk se stejnojmennou zříceninou hradu.
Poslední část etapy nás provede obcí Mrchojedy, vychutnáme si pěkné výhledy a po břehu řeky doputujeme k mostu pro pěší a dále až do centra města Sázavy na náměstí Voskovce a Wericha s informačním centrem. Zde se necháme pozvat na návštěvu sklářské Huti František, kaple sv. Prokopa a pramene Vosovka nebo Čertovy brázdy. Můžeme zavítat do dobré restaurace nebo si najít vhodné ubytování.
Definitivní tečkou za druhou etapou je spočinutí v Sázavském klášteře, kde bydlel a působil sv. Prokop. Toto neobyčejné místo nám pomůže dokončit úvahy nad tématem právě absolvovaného úseku poutní cesty, nebo se zde již můžeme naladit na téma následující etapy.