Poutní cesta Blaník–Říp

Etapa 2: Český Šternberk – Sázava

Délka obrázek 18.5 km
Čas obrázek 5.4 hod.
Pátek
29.9.
polojasno až zataženo
den: 24–28°C
noc: 10–14°C
 
Sobota
30.9.
oblačno
den: 19–23°C
noc: 13–17°C
 

Etapa 2: Český Šternberk – Sázava

Milý poutníku, vítej na poutní cestě, která propojuje dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, Blaník a Říp. Projít ji můžeš v sedmi etapách, z nichž každá má své téma k zamyšlení. Nyní se nacházíš na druhé nich. Putováním Tě může provést dvaapadesát tabulek s QR kódem, které jsou umístěny po celé trase na rozcestnících KČT. Do poutníkovy výbavy také nezbytně patří i turistická mapa v měřítku 1 : 90 000 a Poutníkův deník. Obojí je k dostání ve spřátelených informačních centrech a u partnerů na trase. Šťastnou cestu! Cesta Česka


POPIS TRASY:


Český Šternberk  Malovidy (3,1 km)  Rataje nad Sázavou (2,9 km)  Ledečko (1,9 km)  Talmberk (2,7 km)  Mrchojedy (1,3 km)  Sázava – náměstí V + W (5,6 km)  Sázava–klášter (0,7 km)


Do městysu Český Šternberk se dostaneme od stejnojmenného hradu z 13. století, jehož prohlídku nemůžeme opomenout. Jak jméno napovídá, místo je spjato s historií českého šlechtického rodu Sternbergů. Od hradu sejdeme pár set metrů k úrovni řeky Sázavy. Zde mají své zázemí hlavně v létě vodáci. Ani my nepřijdeme zkrátka, máme tu možnost výborného občerstvení v místních restauracích, také ochutnávky domácích Šternberských koláčů, v případě zájmu i ubytování.

Druhá etapa putování začíná u rozcestníku Český Šternberk pod hradem. Tentokrát se vydáme po červeném turistickém značení přes řeku Sázavu, brzy opustíme silnici a projdeme kolem místního nádraží a vodáckého kempu. Naše kroky jdou po lesní cestě vzhůru, avšak pozor, červené značení se v kopci prudce stočí vlevo přes malé údolíčko a vzápětí začne zase stoupat až na samé vrcholky. Tam se nám za odměnu odkryjí romantické výhledy na hrad i s řekou Sázavou.

Les brzy vyměníme za polní cestu, kterou lemují krásná a plodná pole. Projdeme kolem zrekonstruované kaple Panny Marie Karmelské až do malebné obce Malovidy. Přicházíme do kraje sv. Prokopa, což nám připomínají i sochy světce, často umístěné před domy ve vsi.

Terén trasy je dosti hravý, vede nás z kopce do kopce podél klikatící se Sázavy. Do Ratají dojdeme kolem Lichtenštejnského památníku a sestoupíme k řece, kde mineme místní nádraží. Odsud do městyse Rataje nad Sázavou opět od řeky vystoupáme úzkou a tajemnou uličkou vedle ratajského hradu Pirkštejn.

Tiché a na první pohled nenápadné Rataje zvou k návštěvě zdejšího zámku s muzeem a  informačním centrem. Místo nás překvapí nečekanou krásou, obnovenou i zašlou, ale nezapomenutelnou, a také úchvatnými výhledy do okolí.

(Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst – Ratajský výhled – je od centra kilometr vzdálené a najdeme ho na zelené turistické značce. Opravdu stojí za tuto malou zacházku).

Od zámku pokračujeme opět po červené turistické značce podél břehu Sázavy do vodáky hojně navštěvované obce Ledečko. Odtud vystoupáme lesem kolem studánky přes vymýcenou paseku až k Lichtenštejnskému pomníku. Pokračujeme do obce Talmberk se stejnojmennou zříceninou hradu.

Poslední část etapy nás provede obcí Mrchojedy, vychutnáme si pěkné výhledy a po břehu řeky doputujeme k mostu pro pěší a dále až do centra města Sázavy na náměstí Voskovce a Wericha s informačním centrem. Zde se necháme pozvat na návštěvu sklářské Huti František, kaple sv. Prokopa a pramene Vosovka nebo Čertovy brázdy. Můžeme zavítat do dobré restaurace nebo si najít vhodné ubytování.

Definitivní tečkou za druhou etapou je spočinutí v Sázavském klášteře, kde bydlel a působil sv. Prokop. Toto neobyčejné místo nám pomůže dokončit úvahy nad tématem právě absolvovaného úseku poutní cesty, nebo se zde již můžeme naladit na téma následující etapy.


Téma k zamyšlení

VZTAH K SOBĚ SAMÉMU

Máme před sebou osmnáctikilometrovou trasu, která nás provede nejen krásnou přírodní krajinou, ale i krajinou vlastního nitra. Dává nám možnost dotknout se sebe sama. Rozjímat nad sebou samými a udělat si v sobě pořádek. Popřemýšlet, kdo vlastně jsem. Každý potřebujeme chvilku pro sebe, odpočinout si od okolního světa, techniky, hluku, přemýšlení nad povinnostmi, pobýt se sebou samými v tichu přírody.
Téma k zamyšlení - otázky

Příroda má své cykly, svá pravidla – a co vy?

Jak jste na tom s časem pro sebe?

Kolik času věnujete jen sobě, bez počítače, rádia, televize, mobilu? Abyste mohli pobýt v tichu vlastního já? Umíte to vůbec?

Když neznáme sami sebe a nevydržíme sami se sebou, stáváme se závislými na okolním světě, lidech, technice. Tyto závislosti vznikají plíživě, zpočátku to snadno přehlédneme, ale po čase vedou k psychickým poruchám.

Jak odpočíváte?

Jakou činností načerpáte nejvíc energie?

Kdy se cítíte spokojeni? Co vám přináší tento pocit?
Pozvání od místních

Posázaví a Český Šternberk

Oblast Posázaví nás upoutává mnohotvárností svých přírodních krás i významnými architektonickými památkami. Pro mne je Posázaví domovem a pohled na řeku Sázavu ze skalnatého ostrohu, na kterém stojí hrad Český Šternberk, je tím nejdůvěrnějším pohledem, jaký znám.

Věřím, že poutníky okouzlí zdejší krajina stejně jako mne a generace mých předků, kteří tu žili již před osmi sty lety. Doufám, že se sem budou opakovaně a rádi vracet, aby si Posázaví nejen prohlédli, ale také důvěrně poznali a prožili.

Zdeněk Sternberg (majitel hradu a potomek starobylého šlechtického rodu)
3 - 1

Fotogalerie

 
load
facebook instagram přispět darujme_cz