Jestliže nechceme vystoupat na Malý Blaník, budeme se nadále držet zelené značky. Od rozcestí Mezi Blaníky pokračujeme k silnici a po její pravé straně nahoru luční cestou směrem k parkovišti. Zde, po přejití hlavní silnice, nalezneme odpočinkové místo s Lípou Českého Anděla, kterou můžeme pozdravit, popřípadě i zalít.
Cestou stoupající na Velký Blaník nás společně vede červená a zelená turistická značka, které se pod Velkým Blaníkem rozcházejí. Odtud jdeme dál již pouze po zeleném značení až k Veřejové skále, kde podle pověstí spí Blaničtí rytíři. Je to místo jako stvořené ke spočinutí a rozjímání o pouti jako takové.
Turistickou cestu zelené barvy opouštíme před rozcestníkem Velký Blaník, protože využijeme neznačenou zkratku, první kamenitou cestu vpravo do kopce. Ta nás dovede až na bájný Velký Blaník s rozhlednou.
Z vrcholu odcházíme po červeném značení společně s naučnou stezkou S rytířem na Blaník, přes Slepičí skálu, ze které byl vylomen jeden ze základních kamenů pro Národní divadlo, a dál kolem Lesního xylofonu. Na křižovatce cest pod Holým vrchem si můžeme udělat odbočku (cca 0,8 km tam i zpět) k Blanické studánce. Jedná se o tu známější, Blanická studánka II. je ukryta ještě dál v lesích.
K Domu přírody Blaníku s Geologickou expozicí hornin Podblanicko dojdeme kolem studánky U Brodce. Odtud nám zbývá dvoukilometrová cesta do obce Kondrac, kde můžeme navštívit Farní muzeum nebo původně románský kostel sv. Bartoloměje.
Do Vlašimi putujeme dál po červené kolem rybníků Jírovec a Utopenec. Barvy značení se budeme držet až k zámku a parku Vlašim, kde najdeme turistické informační centrum a Muzeum Podblanicka. Doporučujeme navštívit, hlavně dětem, 5 km dlouhou naučnou stezku s Benátskou studánkou. Ve městě je možné se ubytovat nebo navštívit další místní atraktivity, jako je například ParaZOO a záchranná stanice zvířat.
U vlašimského zámku změníme barvu turistického značení a vydáme se po modré kolem koupaliště přes městský les Březina se stejnojmennou studánkou a dále po romantickém břehu potoku Blanice až k pěknému poutnímu místu s kapličkou a studánkou, které leží těsně před Hrádkem. Odtud dojdeme po stopách hrádeckých poutníků k místnímu mariánskému kostelu sv. Matouše. Dál nás čeká lesní cesta do obce Libež.
Libež s kaplí Nejsvětější Trojice projdeme po modré značce, na jejím konci se na nějaký čas napojíme na silnici. Po několika kilometrech se naše kroky stočí opět k Blanici, lesní cestou ke studánce Černá skála. Tady můžeme doplnit zásoby vody, než budeme pokračovat podchodem pod dálnicí a dále kolem Krupičkova Mlýna k Brtnickému rybníku. U sochy svatého Prokopa se napojíme na naučnou stezku rytíře Jana Kryštofa Šice a projdeme lesem kolem sochy sv. Vendelína a hladomorny hradu Český Šternberk až k hradu samotnému.
Zde si můžeme udělat na žluté trase 0,5 km dlouhou zacházku kolem studánky k Šternovským kaskádám a kapli sv. Prokopa. Vrátíme se zpět pod hrad a pokračujeme, viz níže.
Do městysu Český Šternberk seběhneme od hradu pár set metrů až na úroveň řeky Sázavy, kde mají v letním období své zázemí hlavně vodáci. Ani my nepřijdeme zkrátka, máme tu možnost výborného občerstvení i ubytování.