Spolek

Proč Cesta Česka?

Každá cesta má svůj počátek, někudy vede, někam míří a někde končí. Každý máme svou cestu, svůj osud, svůj způsob jednání, svou povahu, své touhy a svůj záměr. To platí nejen o jednotlivcích, ale o celých společnostech a národech. Jste na stránkách Cesty Česka, což napovídá, že nás (a nejspíše i vás) zajímá cesta Česka a české společnosti. Zajímají nás počátky a průběh české historie, ale také současnost a budoucnost, tedy kam naše cesta míří, kudy vede a jak se my sami můžeme podílet na určení jejího směru a cíle.


Kdo jsme?

Jsme skupina přátel, kteří se rozhodli společně se na tuto cestu vydat, objevovat ji a třeba prošlapat i nějakou novou. Základ vidíme především v individuální práci na sobě a v návratu k vlastním kořenům, tradici a hodnotám, jako jsou láska k domovu, soudržnost, spolupráce, srdečnost nebo pracovitost. Právě proto připisujeme důležitost poznávání sebe sama, které je klíčem k rozvoji celé společnosti, a bez něhož by naše cesta byla zbytečně trnitá. 


Co děláme?

Pouť Českého Anděla

K cestě neodmyslitelně patří putování a poutě. Tím spíše u nás v Česku, kde máme k turistice a přírodě tak blízko. Ale kdo dnes ví, jak vypadala taková tradiční pouť? Pouť Českého Anděla na Říp byla prvním naším projektem, který propojuje duchovní i světskou tvář poutí, protože obojího je nám lidem třeba.


Poutní cesta Blaník–Říp a Poutní cesta Říp–Blaník

Naše první poutní cesta propojuje dvě nejznámější mytické hory – Velký Blaník a Říp. Vede krajinou středních Čech a prochází místy, které pamatují ta nejranější období české historie i prehistorie. Kromě poznávání naší země mohou poutníci cestu využít i k poznávání sebe sama na trase dlouhé 200 km.

Ve stejném duchu byla 28. září 2022 otevřena nová poutní cesta směřující z Řípu na Blaník na jihozápad od Prahy. Vede nádhernými kouty naší země téměř 300km trasou.


Český Rytíř

Aby měla cesta pokračování, je třeba na ni vzít i naši mladou generaci. Další z projektů, Český Rytíř, se proto soustřeďuje na práci s dětmi a mládeží. Kdo z chlapců by nechtěl být rytířem a kdo z děvčat pravou dámou? Tyto ideály přežívají po staletí a ne náhodou. Objevujeme proto s chlapci a s dívkami, co v dnešní době znamená být rytířem či dámou, a to na letních táborech a na výpravách během školního roku.


Historické přednášky

Při historických přednáškách se my, dospělí, vracíme „do školních lavic“, abychom se vydali na cestu do české historie a poznali to, co se od našich předků můžeme naučit. 
load
facebook instagram přispět darujme_cz