O spolku

Proč Cesta Česka?

Každá cesta má svůj počátek, někudy vede, někam míří a někde končí. Každý máme svou cestu, svůj osud, svůj způsob jednání, svou povahu, své touhy a svůj záměr. To platí nejen o jednotlivcích, ale o celých společnostech a národech. Jste na stránkách Cesty Česka, což napovídá, že nás (a nejspíše i vás) zajímá cesta Česka a české společnosti. Zajímají nás počátky a průběh české historie, ale také současnost a budoucnost, tedy kam naše cesta míří, kudy vede a jak se my sami můžeme podílet na určení jejího směru a cíle.


Kdo jsme?

Jsme skupina přátel, kteří se rozhodli společně se na tuto cestu vydat, objevovat ji a třeba prošlapat i nějakou novou. Základ vidíme především v individuální práci na sobě a v návratu k vlastním kořenům, tradici a hodnotám, jako jsou láska k domovu, soudržnost, spolupráce, srdečnost nebo pracovitost. Právě proto připisujeme důležitost poznávání sebe sama, které je klíčem k rozvoji celé společnosti, a bez něhož by naše cesta byla zbytečně trnitá. 


Co děláme?

Pouť Českého Anděla

K cestě neodmyslitelně patří putování a poutě. Tím spíše u nás v Česku, kde máme k turistice a přírodě tak blízko. Ale kdo dnes ví, jak vypadala taková tradiční pouť? Pouť Českého Anděla na Říp byla prvním naším projektem, který propojuje duchovní i světskou tvář poutí, protože obojího je nám lidem třeba.


Poutní cesta Blaník–Říp a Poutní cesta Říp–Blaník

Naše první poutní cesta propojuje dvě nejznámější mytické hory – Velký Blaník a Říp. Vede krajinou středních Čech a prochází místy, které pamatují ta nejranější období české historie i prehistorie. Kromě poznávání naší země mohou poutníci cestu využít i k poznávání sebe sama. V roce 2022 byl otevřena druhá poutní cesta, která pomyslný okruh kolem Prahy po 300 km ukončí zpět na mystickém Blaníku.


Český Rytíř

Aby měla cesta pokračování, je třeba na ni vzít i naši mladou generaci. Další z projektů, Český Rytíř, se proto soustřeďuje na práci s dětmi a mládeží. Kdo z chlapců by nechtěl být rytířem a kdo z děvčat pravou dámou? Tyto ideály přežívají po staletí a ne náhodou. Objevujeme proto s chlapci a s dívkami, co v dnešní době znamená být rytířem či dámou, a to na letních táborech a na výpravách během školního roku.


Historické přednášky

Při historických přednáškách se my, dospělí, vracíme „do školních lavic“, abychom se vydali na cestu do české historie a poznali to, co se od našich předků můžeme naučit.


Vytvořeno 19.2.2021 9:42:56 | přečteno 4027x | vanvleet
 
load
facebook instagram přispět darujme_cz