Novinky

Pouť Českého Anděla 2019: Už jste si rezervovali místo v autobuse?

Využijte letos tuto novinku a nestarejte se o parkování!

 

Registrujte si místo v autobuse na stránce Poutě Českého Anděla 2019

 

 

cesky-rytir
cesta-ceska-tabor-rytir-a-dama
14.1.2019
TÁBOR ČESKÝ RYTÍŘ PRO DĚTI

 

Milí rodičové,

letos připravujeme pro vaše děti již čtvrtý tábor Český Rytíř, díky kterému se jeho účastníci opět ponoří do světa chrabrých rytířů a spanilých dam. Naše heslo je jako vždy „všestrannost“.

 

Hrajeme si společně

Tábor bude tematicky volně navazovat na oba předchozí, ale ten letošní bude navíc obohacen o novou koncepci provázenou divadelními prvky. Všichni dohromady, děti i vedoucí, se ocitneme na středověkém hradě v roli, kterou si každý sám zvolí. Někdo se na dva týdny stane udatným rytířem, někdo statečným obráncem hradu, skvělým kuchařem či kuchařkou, svědomitou léčitelkou či odvážnou průzkumnicí.

Děti budou rozvíjet svou zručnost při tvořivých aktivitách. Vytvoříme s dětmi tak společný příběh, jehož průběh a rozuzlení bude záviset na nás všech. Společný čas dospělých a dětí se tak stane živým jevištěm naslouchání, učení se, hraní a dorozumívání.

Budeme společně tvořit, hrát (si) a komunikovat v týmu, respektovat jeden druhého a podporovat své přirozené talenty.

 

Ve zdravém těle zdravý duch

Na děti nečeká žádný kurz pro začínající youtubery ani denní „paření“ na chytrých telefonech. Chlapci i děvčata budou na táboře rozvíjet obratnost i tělesnou zdatnost, naučí se základům sebeobrany a vyzkouší si svůj talent v různých sportovních a pohybových hrách s prvky atletiky či gymnastiky...

 

Více se dozvíte pod logem Český Rytíř, kapitola Tábor Český Rytíř zde

 

tabor_cesky_rytir_cesta_ceska_2019
zapisnik-cesta-ceska
Zápisník Cesty Česka, Cesta Česka
2.12.2018

Nejkrásnější období v roce, čas Adventu, Vánoc či Velikonoc, lze prožít naplno, bez hektického, nervově a finačně zničujícího tlaku marketinku.

 

Všichni, kteří vlastní knížku NAŠE TRADICE, nám dají jistě za pravdu, že rok od roku s touto knihou mohou prožívat Vánoce do čím dál větší hloubky, kdy i zdánlivě drobné věci a klid přicházející do každodenního života tvoří krásno a duchovno velkých rozměrů.

 

Zkuste se i Vy vrátit k moudrosti předků a zažít "kouzlo" svátků (a dalších dní kalendářního roku) tradičně. Doporučujeme k tomu knihu paní Ladislavy Paterko – NAŠE TRADICE, v roce 2017 vyšlo již její druhé a rozšířené vydání. 

 

Citujeme autorku:

"Kniha je určena pro ty, kteří jsou ochotni změnit něco ve svém životě. Znovu navázat původní spojení člověka s Univerzem a  nahlédnout tak za hranice našeho reálného vnímání. Zkusit se učit a poznávat se prostřednictvím jednotlivých úkolů, které jsou sestaveny tak, aby nás duchovně obohatily a vnesly nám radost do našeho bytí."

 

Knihu lze zakoupit nebo objednat v knihkupectví U Džoudyho nebo na jeho e-shopu.

nase_tradice_kniha
tema/tabor-cesky-rytir
vylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytir
21.11.2018

Státní svátek v sobotu 17. listopadu jsme nemohli oslavit důstojněji než návštěvou tak významného místa, jakým je Karlštejn. Jednalo se o další z řady našich jednodenních výletů, které během roku podnikáme s dětmi, z nichž některé s námi jezdí na tábory.

 

Navázali jsme na táborovou hru z letošního léta, kdy nás král Jindřich z hradu Lípov se svou chotí pověřili významným úkolem, a to navštívit sídlo Karla IV.

Zajímalo nás, jak to na takovém hradě vypadalo, za jakým účelem byl postaven a jaký byl král Karel IV. vlastně rytíř.

 

A jak tedy výprava po stopách Karla IV. probíhala?

 

Do obce Karlštejn jsme přijeli vlakem z Hlavního nádraží. V mrazivém ránu to bylo dobrodružné, i když jízda na koni postaru by jistě vyžadovala větší míru odvahy. Po příjezdu na Karlštejn jsme se přivítali a seznámili se všemi členy výpravy, a rytíři hradu Lípov dětem prozradili cíl výpravy. Pak už nezbylo, než se vydat na cestu.

 

Cestou se hrály oblíbené „knoflíkové otázky“. Kdo uhodne otázku, kterou někdo vymyslí, získá knoflík, a kdo jich má nejvíce, ten je na závěr výpravy odměněn. Děti se bavily a vymýšlely otázky jako o život.

 

Po příchodu na hrad jsme nedočkavě očekávali naši milou paní průvodkyni a nasávali atmosféru místa. Prohlídka proběhla v rytmu poutavého vyprávění o historii hradu, pokladech a o životě samotného Karla IV. Děti hbitě odpovídaly na otázky paní průvodkyně a prokázaly velmi dobré znalosti ze života Karla IV., našeho nejoblíbenějšího Čecha. Na oplátku jsme se pak od paní průvodkyně dozvěděli, proč jsou schody mezi budovami tak vysoké, čím se ve středověku bojovalo, proč byl trůn krále postaven mezi okny, proč měl Karel ve své ložnici sochu sv. Kateřiny a kdo ho před ložnicí hlídal. Také nám prozradila, kde byla ukrývána Svatováclavská koruna, jak vypadala nebo jak se říkalo toaletě ve středověku. Hádejte, co si děti zapamatovaly nejlépe?

 

Odpoledne nás čekala hra, tři družstva vedli na letošním táboře pasovaná komteska a dvě pážata. Se svými skupinami museli po cestě hledat stopy krále Karla IV. a odpovídat na otázky, které na nich našli. Děti měly možnost prokázat své dovednosti, získané na táboře (např. soudružnost, práci ve skupinách, odvahu, vytrvalost, bystrost a soustředěnost).

 

Posledním úkolem cesty (těsně před západem slunce) byl několikakilometrový návrat lesem až na hrad, do Rytířské komnaty. Družstva měla tři minuty na přípravu (s sebou pití, jídlo a baterku) a pak se každý sám za sebe mohl rozhodnout, zda cestu podstoupí. Všechny děti, i ty nejmenší, prokázaly velikou odvahu, když se na cestu vydaly. Byla to zkouška odvahy, o které se dozvěděly po 500 metrech v lese. Všechny ji nad naše očekávání splnily a prokázaly tak připravenost překonat únavu.

 

Po návratu na Hlavní nádraží nás očekával král Jindřich se svou chotí a vyslechl od své družiny výsledek pátrání po Karlovi IV. Vyhodnotil úspěšnost výpravy podle nalezených stop a splněných úkolů. Vítězné družstvo obdrželo sladkou odměnu. I knoflíková hra měla své vítěze. Pak již nastalo loučení a nám nezbývá než trpělivě čekat na ohlášení dalšího, jarního výletu.

 

Na závěr vám chceme popřát krásné prožití adventního a vánočního času podle české tradice a na shledání ve zdraví v novém roce se těší,

Váš spolek Cesta Česka

 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout ZDE, pro přihlášené je umožněn přístup k rozšířené verzi fotogalerie.

 

vylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytirvylet_karlstejn_deti_tabor_cesta_ceska_cesky_rytir
tema/pout-ceskeho-andela
rip-ctineves-tradice-oslava-pout-ceskeho-andela-putovani-reportaz
15.7.2018

Jak letos probíhala pouť na ve Ctiněvsi se můžete zprostředkovaně dozvědět z reportáže ZDE.

 

Zároveň přijměte naše srdečné pozvání na příští ročník Poutě Českého Anděla v sobotu 18. května 2019.

Pouť Českého Anděla 2018
Přihlásit se k odběru Novinky