Svátky

Svátky

svátek slaví Olga

 

 

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Olga pochází ze Skandinávie. Stejně jako jeho mužská varianta Oleg se vyvinulo ze severského jména Helgí (Helga). Jméno se vykládá ze slova „heilig” − „svatý”. Překládá se tak jako „svatá”, také „spásu přinášející”, potažmo i „zdravá” nebo „silná”.

 

Charakteristika

Jméno Olga může znít obyčejně, v sobě však nese velké hodnoty. Ze své nositelky dělá málem světici, minimálně zdravou a silnou ženu.

 

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Olga má i mužskou alternativu ve jménu Oleg. Stejný původ má i jméno Helga. Za českou variantu jména se považuje Svatava. Domácky se jméno Olga užívá jako Ola, Oli, Olina, Olinka, Olča, Oluš, Oluška aj. Jméno Olga je oblíbené nejenom v češtině, ale v mnoha jazycích světa. Užívá se v angličtině, němčině, italštině, španělštině, ruštině nebo polštině. Slovenská verze jména je Oľga. Norština, švédština nebo dánština jméno zná jako Olga či Helga.

 

Světový den populace

Roku 1987 byl na planetě Zemi zaznamenán přesný počet obyvatel a to 5 miliard přesně. To byl jeden z prvních důvodů vzniku pro Světový den populace, dalšími důvody byly jevy populaci zasahující (například zemětřesení a jiné katastrofy). Tento den je samozřejmě věnovaný nám lidem a zaměřuje se na růst a pokles úmrtnosti, na počet zdravých a nemocných lidí a vývojových trendů populace jako celku, tak i jejích dílčích částí.

 

Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/olga-192