Svátky

Svátky

svátek slaví Antonie

 

Původ a význam jména

Antonie nebo její mutace Antonina je ženskou variantou jména Antonín. Stejně jako Antonín je i jméno Antonie či Antonina latinského původu. Jde o počeštěnou mutaci latinského jména Antonius, které se užívalo již ve starém Římě, tehdy ve významu „patřící Antoniovi“, resp. „patřící k Antoniům“. Antoniové byli přitom patricijským římským rodem. Z latiny se pak jméno Antonie může volně překládat jako „přední“, „čelní“ („ante“ je totiž latinskou spojkou s významem „před“).

 

Odvozeniny a varianty

Antonie, Antonina či Antonína je ženskou variací mužského jména Antonín. Domáckými podobami jména Antonie jsou Tony, Tonka, Tonča, Tonja nebo Toňa.

 

Světový den proti dětské práci

Stále po celém světě je přibližně čtvrt miliardy dětí, které jsou nuceny pracovat. S dětskou prací se setkáváme převážně v zemích Afrika nebo Asie, právě zemí na těchto kontinentech se to týká nejvíce. Práce dětí je celosvětový problém, děti v některých zemích musí například sloužit v armádě, nebo jsou nuceny k prostituci, což je katastrofální stav, a i proto OSN vyhlásilo 12. 6. den jako boj proti dětské práci.

 

Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/antonie-163