Svátky

Svátky

svátek slaví Ida

 

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Ida může mít buď severský, nebo německý původ. Jedna teorie výkladu jména ho spojuje se skandinávským slovem „íd“ překládaným jako „čin“. Ida by se tak přeneseně vykládala jako „žena činu“, potažmo „činná“ nebo „činorodá“. Jméno by souviselo také s jeho staroskandinávskou nositelkou – Idunou, bohyní jara. Další prameny jméno Ida odvozují od staroněmeckého výrazu „itis“, které se překládá jednoduše jako „žena“. Stejný význam by pak neslo i jméno Ida. Jméno se také spojuje s germánskými jmény Idaberga, Idun nebo Alida. Jméno by pak bylo počeštěnou domácí variantou těchto jmen.

 

Charakteristika

Ida je jednoduchým, avšak skvostným jménem. Hodí se pro každou ženu, svým nositelkám dává do vínku činorodost, aktivitu a energii.

 

Odvozeniny a varianty

Ida je ženské křestní jméno s domáckými podobami ve tvaru Idka, Iduš, Iduška, Idunka, Idina, Idinka apod. Jméno se v mutaci Ide vyskytuje i v mnoha jiných jazycích – ve slovenštině, angličtině, němčině, španělštině, francouzštině, italštině, polštině, maďarštině, srbochorvatštině nebo ruštině.

 

Světový den spotřebitelských práv

15. března si každý rok na celém světě spotřebitelé připomínají světový den svých spotřebitelských práv. Již v roce vyhlásil 1962 tehdejší Americký prezident J. F. Kennedy novou éru ochrany spotřebitelů. Právě Kennedym byla stanovena 4 základní spotřebitelská práva: právo na bezpečnost výrobků a služeb, právo na informace, právo na výběr (tzv. právo volby), právo být slyšen (což se týká hlavně reklamací). Na základě této události byl v roce 1983 vyhlášen Světový den práv spotřebitelů a vyhlásila jej Celosvětová spotřebitelská organizace (Constumers International) a zároveň doplnila Kennedyho čtveřici práv o další 4 práva, která jsou: právo na uspokojení základních potřeb (jídlo, pití apod.), právo na náhradu, právo na spotřebitelskou výchovu a právo na zdravé životní prostředí. Pokud bychom řešili nějakou spotřebitelskou otázku u nás v ČR, tak spotřebitele zastupuje organizace SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o. s.

 

Mezinárodní den proti policejní brutalitě

Mezinárodní den proti policejní brutalitě se poprvé konal ve Švýcarsku, důvodem tohoto protestního dne bylo zmlácení dvou dětí švýcarskou policií. Každému je jasné, že hlavním důvodem tohoto dne je příležitost připomenout si a posílit mezinárodní solidaritu proti neustále se stupňujícímu násilí obecně a hlavně proti narůstající spolupráci mezinárodních policejních složek.

 

Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/ida-74