Svátky

Svátky

svátek slaví Žofie

 

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Žofie pochází z řečtiny. Představuje obdobu jména Sofie, jeho základem je řecké „sofia” − „moudrost”. Významem jména Žofie tak je „moudrá”. Jméno může být chápáno i jako zkrácená verze výrazu „Hagia Sofia” („Svatá moudrost”), který se užívá pro označení Krista, potažmo Panny Marie.

 

Charakteristika

Žofie je netradičním jménem, které v sobě nese nadčasové hodnoty. Hravé znění jména provází hluboká moudrost skrytá v jeho významu. Ne náhodou patří jméno k evropským šlechtičnám.

 

Odvozeniny a varianty

Jméno Žofie nemá mužský protějšek. Původem a významově je shodné také se jménem Sofie a jeho variacemi (Sofia, Sophie). Domácími podobami jména jsou Žofi, Žofinka, Žofina, Žofka, také Sofi, Sofí, Sofie, Sofinka aj. Jméno najdeme také ve slovenštině − jako Žofia. Angličtina jméno zná jako Sophia a Sophie, podobu Sophie najdeme i ve francouzštině. Němčina jméno užívá jako Sophia, Sophie či Sofie. Jméno se jako Sofia vyskytuje v norštině, švédštině nebo holandštině. Také v italštině jméno zní jako Sofia, ve španělštině pak Sofía. Ruskou podobou jména je Sofija (Sofja), polskou Zofia, maďarskou Zsófia (čteno Žófia).

 

Mezinárodní den rodiny

Mezinárodní den rodiny je velice významným dnem pro společnost. Rodina je důležitým faktorem základu celé společnosti a je velice důležitým prvkem pro výchovu budoucích generací. Měli bychom si z ní odnést příjemným, naplňující a nenahraditelný pocit, který by nám v tento den měl být připomenut a vryt do paměti, protože jak někteří mohou zapomenout, není samozřejmostí.

 

Den proti mozkové mrtvici

Byl vyhlášen evropskou institucí EUSI se zaměřením na otázku, jak zmírnit příčinu cévních mozkových příhod a zvýšení prevence proti ní. Neboť právě mozkové příhody se řadí mezi nejčastější důvody úmrtí či dlouhodobého postižení u starých lidí.

 

Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/zofie-135