Tradice

Tradice

VALENTÝN

 

Oslava dne svatého Valentina k naší tradici a historii neodmyslitelně patří, slavíme tento den minimálně od doby vlády Karla IV., který do Čech přivezl relikvie tohoto světce.

Nejedná se však o oslavu, jak nám ji vnucuje spotřební svět a obchody. Hloubka tohoto svátku v Čechách spočívá ve velmi silné základní myšlence a procítění – ženy vnímají a vyjadřují svou ženskost a jemnost, muži jsou v mužnosti a rytířskosti.

Je to den úcty, slušnosti s možností prožitku krásy archetypu ženy a muže v dnešním uspěchaném světě. Chce to jen zpomalit a vědomě v sobě nacházet tyto kvality.

Žena by měla v tento den najít svou ženskost, bez níž není opravdovou ženou – dámou. Jemnost v chování, čistota v pravém slova smyslu, obléknutí šatů či sukně, pěkné nalíčení a účes, to vše jí bude slušet společně s úsměvem.

Muž také myslí na svůj upravený vzhled, čistotu a slušné oblečení. Jeho mužnost je podtržena způsobným a uctivým chováním vůči ženám. Hledá v sobě rytířské kvality, které mu sluší a dělají z něho pravého muže.

 

 

 

V Čechách k Valentýnu neodmyslitelně patří květiny, kterými muži potěší ženy. Jiné vzájemné obdarovávání zamilovaných malými dárky bylo pouze místním zvykem.

V místech, kde byl kostel zasvěcen svatému Valentinu, tam se konala pouť (průvod a trh). Té se účastnili zejména mladí a zamilovaní. I dnes se pouť pořádá např. v Praze na Vyšehradě, kde je uložen jeden z ostatků svatého Valentina.

Svátek Valentýn nám stojí za to prožít ho opravdově po česku, tato tradice má svůj hluboký význam i bez potřeby světa supermarketů, co myslíte?

 

 

 

 

 

Chcete-li se dozvědět více o životě svatého Valentina a o původu svátku, přečtěte si kapitolu ČEŠTÍ SVATÍ.

 

Zdroj: FB stránky Přátelé českých tradic

 

 

Doporučujeme:

 

Nejkrásnější období v roce, čas Adventu, Vánoc, Velikonoc, či jiných svátků lze prožít naplno, bez hektického, nervově a finančně zničujícího tlaku marketinku.

 

 

Všichni, kteří vlastní knížku NAŠE TRADICE, nám dají jistě za pravdu, že rok od roku s touto knihou mohou prožívat svátky do čím dál větší hloubky, kdy i zdánlivě drobné věci a klid přicházející do každodenního života, tvoří krásno a duchovno velkých rozměrů.

 

Zkuste se i Vy vrátit k moudrosti předků a zažít „kouzlo“ svátků (a dalších dní kalendářního roku) tradičně. Doporučujeme k tomu knihu paní Ladislavy Paterko – NAŠE TRADICE, v roce 2017 vyšlo již její druhé a rozšířené vydání.

 

Citujeme autorku:

„Kniha je určena pro ty, kteří jsou ochotni změnit něco ve svém životě. Znovu navázat původní spojení člověka s Univerzem a  nahlédnout tak za hranice našeho reálného vnímání. Zkusit se učit a poznávat se prostřednictvím jednotlivých úkolů, které jsou sestaveny tak, aby nás duchovně obohatily a vnesly nám radost do našeho bytí.“

 

Knihu lze zakoupit nebo objednat v knihkupectví U Džoudyho nebo na jeho e-shopu.