Tradice

Tradice

Modré pondělí

 

Je to první den Svatého neboli Pašijového týdne. V tento den začínají vrcholit přípravy na Velikonoce. Pokud jsme si včas zasadili osení, tak je již vzrostlé a my si ho můžeme dát na jarně prostřený stůl. Do osení usadíme zajíčka a kuřátko jako oslavu nového života, neboť Velikonoce jsou oslavou jara, probouzení přírody a nového života.

 

V tento den končí doba útlumu, kdy jsme měli více času na sebe a na přemýšlení o tom, co chceme dělat dál, kterým směrem se vydat, co nového chceme zažít či co ve svém životě opravit. S probouzející se přírodou se objevuje i naše touha být zase aktivní. Začínáme si více všímat, jak se příroda kolem nás probouzí a proměňuje. Většina z nás pocítí vděčnost, že má kolem sebe krásnou zem a naplňuje nás to radostí. Zkusme se v tento den na přírodu kolem nás více naladit a poděkovat ji za to, že máme štěstí být její součástí.

 

Dříve dětem na Modré pondělí začínaly jarní prázdniny, tzv. vakace. Bylo to hlavně z praktického důvodu, aby doma mohly pomáhat s přípravou na nadcházející svátky jara. V tento den měli volno nejen děti, ale i dospělí.

 

Říká se, že svůj název pondělí získalo díky nejčastěji používané modré nebo fialové barvě sukna, kterým se zdobily kostely. Můžeme se setkat i s názvem Žluté pondělí. V některých pramenech se dočteme, že název Modré pondělí je z německého originálu „Blauer Montag“, kde „blau“ je také překládáno jako podnapilý, neschopný práce, a proto bylo nutné mít v pondělí den volna.

 

Pašijový týden – doporučujeme pěkný pořad České televize: zde